آغاز مرحله سوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از هفته آتی

وزیر نیرو با اشاره به جزئیات پروژه‌های پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰، از آغاز این پویش در هفته آتی خبر داد.

به‌گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز سه‌شنبه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با اشاره به اجرای ۲۲۷ پروژه پویش #هرهفته_الف_ب_ایرانطی سال ۹۸ خاطرنشان کرد: هدف این پویش شکل دادن به یک برنامه منظم برای خدمت‌رسانی به مردم بوده و کار وزارت نیرو به عنوانیک دستگاه خدماتی تولید،تامین و عرضه آب و برق است ولی اینکه نشان دهیم به‌ویژه در شرایط جنگ‌ اقتصادی دولت به‌طور کلی ووزارت نیرو به طور خاص این توانایی را دارد که علیرغم همه مضیقه‌ها برنامه‌ریزی کرده و مهرماه ۹۸ اعلام کند تا پایان سال ۲۲۷ پروژهرا با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان به اتمام می‌رسانیم این نقطه مثبتی در عملکرد است.

وی با بیان اینکه در فروردین‌ماه سال ۹۹ اعلام کردیم در قالب این پویش ۲۵۰ پروژه بزرگ ساخت و سازی و ساز و کاری را افتتاح خواهیم کرد،افزود: از ۲۵ فروردین ۹۹ افتتاح‌ها را با حضور رئیس جمهور شروع کرده تا ۲۶ اسفند در قالب ۴۵ هفته این پویش را به اتمام رساندیم.در پویش #هرهفته_الف_ب_ایران نه تنها ۲۵۰ پروژه ساخت و سازی و ساز و کاری،  بلکه ۳۰۷ پروژه را توانستیم عرضه کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به سرمایه‌گذاری ۸۱ هزار میلیارد تومانی برای پویش #هرهفته_الف_ب_ایران طی سال ۹۹ ادامه داد: این پروژه‌هاشامل ۱۴ سد مخزنی،بیش از ۵۵ هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی،  ۱۰ پروژه آبرسانی شهری،  ۹ تصفیه‌خانه آب، ۱۳ تصفیه‌خانه فاضلاب،آبرسانی روستایی به ۱۶۵۰ روستای کشور و همچنین در بخش برق احداث ۹ نیروگاه حرارتی،  ارتقای ۵ نیروگاه، احداث ۳۰ نیروگاه مقیاس کوچک،  ۲۵ نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی و بادی بود که جمعا از این محل ۲۳۳۵ مگاوات به ظرفیت نصب شدهکشور افزوده شد،  علاوه بر اینکه برق‌رسانی به تعدادی از روستاهای باقیمانده حدود ۲۸۸ روستا نیز انجام شد.

اردکانیان اظهار کرد: در سال ۹۹ پروژه‌های ساز و کاری نیز به ثمر رسید که تاثیر آنها در ساخت و سازها،  عرضه خدمت مستقیم بهمردم،  در کوتاه کردن مسیر پروژه‌ها،  در کاهش قیمت تمام شده و تسهیل خدمت‌رسانی قابل ملاحظه است که یکی از آنها یکپارچه‌سازیشرکت‌های آب و فاضلاب بود و امروز مجموعه این شرکت‌ها به ۳۱ شرکت تبدیل شده و خدمت‌رسانی نیز سرعت گرفته است.

به گفته اردکانیان، بخش عمده‌ای از این سرمایه‌گذاری ۸۱ هزار میلیارد تومانی از ناحیه خارج از دولت بوده به‌طوری‌که حدود ۱۰ درصد ازبودجه عمومی،  حدود ۲۰ درصد از منابع داخلی(قبوض آب و برق)،  حدود ۳۷ درصد از صندوق توسعه ملی و بیش از ۵۰ درصد سرمایه‌های بخش خصوصی بوده است.

وی افزود: در حین اجرای این پروژه‌ها حدود ۱۳۳ هزار اشتغال غیرمستقیم و ۳۵ هزار اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه بعد از ۴۰ سال اکنون هیچ چالشی در زمینه فناوری و تولید نداریم و به میزان زیادی خود اتکا هستیم،  تاکید کرد: در بخش مصرف بی چالش نیستیم،  اما طی یکی دو سال اخیر بخش‌های مختلف مصرف کننده آب و برق به ویژه بخش انرژی(برق)  همکاری خوبی داشته و نتیجه این همراهی کاهش رشد اوج بار در سال‌های ۹۸ و ۹۹ از ۵ درصد به حدود یک درصد بوده است.

وزیر نیرو با اشاره به اجرای پویش #هرهفته_الف_ب_ایران و برنامه‌های وزارت نیرو برای ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: از سه‌شنبه هفته آیندهپویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد که به‌طور خلاصه این پویش شامل آبگیری و افتتاح ۵ سد مخزنی،  به اتمامرساندن حدود ۱۰ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی،  سه تصفیه‌خانه آب که جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرارمی‌دهد،  پنج تصفیه‌خانه فاضلاب با جمعیت تحت پوشش حدود ۳۶۰ هزار نفر،  آبرسانی روستایی به حدود ۲۰۵ هزار هموطن روستایی وتعدادی پروژه نمک زدایی و شیرین سازی آب که ۵۸ هزار نفر از هموطنان از آن بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: سه نیروگاه حرارتی و ۷ نیروگاه تجدیدپذیر این‌ها پروژه‌هایی است که برای نیمه سال ۱۴۰۰ قطعی شده و به‌زودی برنامه کامل افتتاح‌های سال جاری را اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در فصل تابستان برای تامین گاز مشکلی نداریم،  یادآور شد: ظرفیت نصب شده نیروگاه‌ها بیش از ۸۵ هزار مگاوات است که مقداری از آن که ظرفیت عملی است قطعاً جوابگویی اوج بار تابستان را خواهد کرد.

وی با اشاره به وضعیت آبی کشور عنوان کرد:امسال در سال آبی ۱۴۰۰_۹۹ که از مهرماه ۹۹ شروع شده و تا شهریور امسال ادامه خواهدداشت نه تنها نسبت به سال قبل بلکه به نسبت متوسطه بلندمدت نیز با کاهش بارش‌ها مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: در ماه‌های فصل بهار نیز به نسبت متوسط بلند مدت کاهش بارندگی خواهیم داشت.

وزیر نیرو ادامه داد: برداشت از مخازن سدها را با کنترل و دقت انجام دادیم در حالی که بارش‌ها حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش دارد . اماحجم مخازن نسبت به سال قبل فقط ۱۰ درصد است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد،  با کمک مردم و کشاورزان و رعایت ممنوعیت کشت‌ها با موفقیت از تابستان امسال عبور خواهیم کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …