ارائه ترکیب جدید دارویی برای درمان سرطان

ایسنا/مرکزی محققین دانشگاه اراک، ترکیبی موثر جهت تخریب سلول های سرطانی ارائه کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه اراک، تیم تحقیقاتی گروه شیمی این دانشگاه، موفق به طراحی و سنتز دارویی جدید با خواص ضد سرطانی شد. این تیم تحقیقاتی متشکل از دکتر محمد علی بداغی فرد عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر مهدیا حمیدی نسب محقق گروه شیمی و با مشاوره و راهنمایی دکتر اکبر مبینی خالدی عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و دکتر خوبی عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه تهران است. این کار تحقیقاتی در قالب رساله دکتری خانم حمیدی نسب انجام شده است.

دکتر بداغی فرد محقق این طرح پژوهشی در این‌باره گفت: موضوع اصلی این طرح پژوهشی، دستیابی به ساختارهای فعال و موثر در درمان بیماری ها بود که منجر به  طراحی ترکیباتی شد که بتواند در بافت های زنده برهم‌کنش مناسبی جهت مهار عوامل بیماری زا ایجاد کند. یکی از داروهایی که هم اکنون در تخریب سلول های سرطانی به کار می رود داروی دوکسوروبیسین نام دارد.

وی افزود: در این طرح پژوهشی ۲۰ ترکیب جدید از مشتقات مونو پیرازولوفتالازین و ترکیبات جدید بیس-پیرازولوفتالازین طراحی و سنتز شده اند. بررسی فارماکولوژیکی خواص این ترکیبات با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه تهران نشان داد که برخی از ترکیبات ساخته شده فعالیت بسیار مناسبی در مورد سلول های سرطانی انسانی از خود بروز دادند  که در نهایت سه مشتق آن عملکردی بهتر از داروی دوکسوروبیسین داشته اند که میزان این بهبود دو تا چهار برابر داروی نام برده بوده است.

وی در تشریح مزایای این ترکیب نسبت به نمونه های مشابه قبل گفت: هنگام استفاده دارو جهت تخریب سلول های سرطانی، ممکن است سلول های سالم اطراف دچار آسیب شوند، بنابراین اگر دارویی ساخته شود که میزان این آسیب را به حداقل برساند دارویی موثر تر است.

به گفته وی، ترکیب جدید ارائه شده نسبت به نمونه های مشابه قبل سمیت کمتری برای سلول های زنده دارند. این ترکیب همچنین نسبت به نمونه مرجع خود تخریب بهتر و فعالیت موثرتری نشان داده است.

بداغی فرد اظهار کرد: با توجه به نتایج حاصله، این طرح پژوهشی می تواند کاندید مناسبی جهت پژوهش های گسترده تر بالینی و مطالعات پزشکی بوده و پس از انجام روند های آزمایش به تولید انبوه برسد.

نتایج این تحقیق در مجله(Q1)  Bioorganic & Medicinal Chemistry    

از انتشارات الزویر در سال ۲۰۲۱ پذیرفته شده و به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …