ارزیابی سلامت روان با بررسی میزان استفاده از موبایل

یک برنامه(اپلیکیشن) جدید سلامت روان کاربران را با مطالعه میزان استفاده آنها از تلفن همراه خود ارزیابی می کند که هر چند که می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد، اما نگرانی هایی را درباره نقض حریم خصوصی کاربران برانگیخته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، گوشی هوشمند موجود در دست شما ممکن است کلید سنجش سلامت روان شما باشد.

محققان دانشگاه “دالهوسی”(Dalhousie) یک برنامه موبایل موسوم به “PROSIT” را ایجاد کرده اند که می تواند شرایطی مانند اضطراب یا افسردگی را براساس نحوه استفاده کاربر از تلفن همراه خود تشخیص دهد. 
این کار از طریق ویژگی هایی مانند میزان ورزش، خواب، فراوانی تماس، تاریخچه پیام ها و سلیقه موسیقیایی و دیگر داده های ظریف مثل سرعت و نیروی تایپ کاربر که می تواند وضعیت عاطفی کاربر را نشان دهد، انجام می شود که به راحتی قابل ردیابی هستند.

در این برنامه همچنین از کاربران خواسته می شود یک کلیپ صوتی ۹۰ ثانیه ای ضبط کنند و هیجان انگیزترین بخش هفته خود را توصیف کنند و احساسات خود را در یک مقیاس پنج نقطه ای گزارش دهند.

در حال حاضر ۳۰۰ نفر در حال آزمایش برنامه “PROSIT” هستند که تقریبا نیمی از آنها بیمار هستند.

دانشمندان به خوبی از نگرانی های مربوط به حریم خصوصی افراد در ردیابی بسیاری از کارهایی که به صورت آنلاین انجام می شود، آگاه هستند. استفاده از این برنامه نیاز به امضای فرم رضایت نامه دارد و داده ها در یک مکان امن ذخیره می شوند. 

با این وجود برنامه هایی مانند این می توانند برای ارزیابی سلامت روان مردم مفید باشند. در حالی که “PROSIT” تصویر کاملی از سلامت ذهنی یک فرد ارائه نمی دهد، اما می تواند به روانشناسان کمک کند تا پیشرفت بیماران خود را در خارج از جلسات مشاوره و درمان به خصوص در طول شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ که بیماران فقط می توانند تماس های تلفنی دوره ای با روانشناسان خود داشته باشند، ارزیابی کنند. 

به گفته سازندگان این برنامه، “PROSIT” می تواند برای بیمارانی که با استفاده از این برنامه موافقت می کنند منجر به درمان های هدفمند و مؤثرتر شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …