ارسال مستقیم داروها به تومور با کمک میکروحباب‌ها

محققان دانشگاه لیدز(University of Leeds) انگلیس در مطلعه اخیرشان یک رویکرد جدید که شامل استفاده از حباب‌های کوچک/ میکروحباب‌ها برای ارسال دقیق دارو به تومورهای سرطانی است را ارائه کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت، هنگام مبارزه با تومورهای سرطانی، اغلب داروهایی که می‌توانند یک ضایعه را از بین ببرند تأثیرات منفی قابل توجهی روی بقیه اعضای بدن می‌گذارند. به همین منظور می‌بایست داروهایی با دوز متوسط تجویز شود تا از رخ دادن عوارض جانبی که ممکن است حتی از بیماری نیز بدتر باشند، جلوگیری شود. با در نظر گرفتن این موضوع ، محققان در تلاش‌اند تا روش‌هایی دقیق برای ارسال داروهای سرطان به نقاط مورد نظرشان، ایجاد کنند.

محققان انگلیسی در مطالعه خود نشان داده‌اند که آنها می‌توانند درون میکروحباب‌ها (Microbubbles) را با یک داروی سرطان پر کنند و سپس آنتی بادی‌هایی که هورمون رشد مرتبط با عروق خون تومور را دنبال کرده و همراه با آن حرکت می‌کند را به میکروحباب متصل کنند تا دارو با کمک آنها به مکان‌های خاص منتقل شوند.

اندازه میکروحباب‌های مورد استفاده در این روش تقریباً نصف گلبول‌های قرمز خون است. هنگامی که این میکروحباب‌ها به هدف رسیدند، امواج فراصوت برای تجزیه میکروحباب‌ها و آزادسازی داروهای درمانی درون آن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این آزمایش در حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است، اما محققان بر این باورند که آزمایشات بالینی انسان به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند در آینده از این فناوری در انسان‌ها نیز استفاده کنند.

دکتر “نیکولا اینگرام”(Nicola Ingram) از دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز و یکی از محققان این تحقیق گفت: یکی از مشکلات بزرگ داروهای سرطانی این است که برای بقیه اعضای بدن نیز بسیار سمی هستند. فناوری میکروحباب‌ها می‌تواند به ما امکان استفاده دقیق از این داروهای بسیار قدرتمند را بدهد و این باعث می‌شود که این دارو به سلول‌های سالمی که در نزدیکی تومور قرار دارند نیز آسیب نرساند.

محققان خاطرنشان کردند میکروحباب‌هایی که دارو را حمل میکنند نسبت به یک دارویی که به تنهایی مصرف میشد مدت زمان بیشتری را در سیستم گردش خون باقی می‌ماند که این امر باعث می‌شود غلظت‌های بیشتری از دارو در محل تومورها جمع شوند و باعث بهبود اثربخشی درمان شود و حتی در مراحل بعد می‌توان دوزهای کمتری به بدن ارسال کرد.

پروفسور “استفان ایوانز”(Stephen Evans) رئیس دانشکده فیزیک مولکولی و مقیاس نانو دانشگاه لیدز و یکی از نویسندگان مقاله گفت: نتایج این مطالعه هیجان انگیز است زیرا ما نه تنها روشی دقیق و هدفمند برای ارسال دارو توسط میکروحباب‌ها به تومورهای سرطانی را ایجاد کردیم بلکه راه نوینی برای استفاده از داروهای بسیار قوی برای مبارزه با سرطان بدون ایجاد عوارض جانبی مضر ایجاد شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …