از سفرهایی که کرونا را دور می‌زند تا تعرض به چغازنبیل

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره سفر در دوران کرونا، تعرض کارخانه قند به حریم چغازنبیل و بیمه هنرمندان صنایع دستی اظهارنظر کرد.

به‌ گزارش ایسنا به نقل از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، علی‌اصغر مونسان که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: هرآن‌چه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کند، مطیع آن هستیم. با این حال به‌عنوان پیشنهاد، مدلی را با عنوان بسته سفر هوشمند طراحی کردیم که با اجرای آن می‌توان سفرهای ایمنی داشت. به طور حتم سفرهای انبوه و بدون برنامه‌ریزی مورد تائید ما هم نیست؛ چراکه نفعی برای صنعت گردشگری ندارد و صحبت‌های دوستان ما در وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا در این خصوص درست است. اما سفر در قالب تور و تحت نظارت کامل این وزارتخانه و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی پیشنهادی است که می‌تواند انجام شود.   

سفر ایمن با کرونا چگونه ممکن است؟

او با اشاره به سفر اخیرش به ترکیه، گفت: برخی از کشورها از جمله ترکیه بخش گردشگری خود را فعال کرده‌اند، مثلا در ترکیه دیدم برچسبی در هتل نصب شده که نشان‌دهنده امنیت هتل و رعایت دقیق تمام پروتکل‌های بهداشتی است. اخیرا نیز وزیر بهداشت در سفر به چند استان از وضعیت بهداشتی برخی هتل‌ها اظهار رضایت داشته و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آن‌ها را تأیید کرده است.

مونسان ادامه داد: در تورهای گردشگری که می‌تواند تحت نظارت وزارت بهداشت نیز برگزار شود،  این افراد تست سلامت می‌دهند و بعد از آن در طول سفر تمام پروتکل‌های بهداشتی و نیز فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت می‌شود. هتلی که اقامت می‌کنند تحت نظارت این وزارتخانه است. در تورهای ورودی نیز این موارد به خوبی می‌تواند رعایت شود. تورهای ورودی ما تورهای محدود و کوچکی هستند. قبل از ورود به کشور افراد باید تست سلامت دهند، با پروازهای مشخص وارد کشور می‌شوند و در هتل کاملا امن و بهداشتی اقامت خواهند کرد و مسیری را که طی می‌کنند، مشخص است و قابلیت کنترل و نظارت دارد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به اثرات ویروس کرونا بر گردشگری و لزوم اجرای طرح سفر هوشمند، یادآور شد: شیوع ویروس کرونا باعث شده تا شاهد آسیب‌هایی به صنعت گردشگری در ایران و دنیا باشیم به گونه‌ای که بر اساس آمارهای ارائه‌شده ۵۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خاطر شیوع این ویروس در دنیا در معرض بی‌کاری قرار گرفته‌اند. در کشور ما نیز کرونا باعث شده تا مشکلاتی در صنعت گردشگری به وجود آید و نکته نگران‌کننده تداوم این روند است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، به اقدامات انجام شده در حوزه تأمین زیرساخت‌های گردشگری در دولت یازدهم و دوازدهم اشاره کرد و افزود: ۲۲۰ هزار میلیارد ریال پروژه گردشگری و صنایع‌دستی انجام شده که در همین مدت ۴۰۸ واحد هتلی در کشور به بهره‌برداری رسیده و ۲۲۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور افتتاح شده است.

موزه‌ها تعطیل شدند بودجه میراث کم شد

او در ادامه به وضعیت آثار فرهنگی‌ تاریخی کشور اشاره کرد و با انتقاد از بودجه اندک برای نگهداری و صیانت از این آثار، گفت: بودجه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۱۴۰۰ میلیارد تومان است که ۲۰۰ میلیارد تومان آن کسر شده و ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای این وزارتخانه در نظر گرفته شده است. برای صیانت از آثار فرهنگی‌تاریخی کشور ۱۸۶۰ میلیارد ریال تخصیص داده شده که با توجه به حجم بالای آثار فرهنگی‌تاریخی کشور این عدد جوابگو نیست و سهم هر اثر تاریخی از این بودجه بسیار ناچیز است. به‌عنوان مثال سهم تخت جمشید از این بودجه پنج میلیون تومان است. برآورد ما این بود که دو هزار میلیارد ریال نیز از محل فروش بلیت به دست بیاوریم که با توجه به شیوع کرونا ۳۰ میلیارد ریال از محل فروش بلیت حاصل شده است.

کارخانه قند را جایی غیر از حریم چغازنبیل احداث کنید

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپس به خبرهای منتشر شده درباره احداث کارخانه در نزدیکی چغازنبیل اشاره کرد و افزود: این خبرها در خصوص طرح توسعه یکی از کارخانه‌ها در نزدیکی چغازنبیل است. این اثر ثبت جهانی شده است و پایگاه میراث جهانی دارد. همکاران ما به دقت و با جدیت در حال پیگیری و رصد موضوع هستند تا آسیبی به این بنای تاریخی وارد نشود. درخواست و پیشنهاد ما این است که توسعه این کارخانه در فضای دیگری انجام شود تا به حریم این اثر جهانی آسیبی وارد نکند. خوشبختانه همکاران ما با دقت موضوع را پیگیری می‌کنند و از طرفی قوانین بسیار خوبی برای صیانت از آثار فرهنگی‌تاریخی داریم و جا دارد که در این‌جا من از مجلس و قوه قضائیه برای تدوین و اجرای این قوانین حمایتی تشکر کنم.

صادرات صنایع دستی از فرش جلو زده

او سپس به سال جهش تولید و موضوع صنایع‌دستی پرداخت و گفت: صنایع‌دستی مصداق مهم اقتصاد مقاومتی است. طرح تجاری‌سازی صنایع‌دستی آغاز شده است. در این طرح علاوه بر احیای رشته‌های فراموش‌شده، موضوع برندسازی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. ضمن این که بسته‌بندی در صنایع‌دستی به خوبی جای خود را باز کرده و از طرفی نیز ایجاد بازارهای جدید و همچنین کاربردی کردن صنایع‌دستی از موضوعاتی است که در طرح تجاری‌سازی دنبال می‌شود. خوشبختانه شاهد رشد در برخی از رشته‌های صنایع‌دستی هستیم به گونه‌ای که اکنون صادرات مفروشات (گلیم، گبه، جاجیم و …) از صادرات فرش جلو زده است. ضمن این که در دولت یازدهم و دوازدهم ۱,۵میلیارد دلار حجم صادرات صنایع‌دستی است که انجام شده است.

وی درباره نتیجه تبدیل سازمان به وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: کار بسیار خوبی بود و موجب شد در هر سه سطح مأموریتی این وزارتخانه شاهد رشد و ارتقا باشیم. تبدیل شدن به وزارتخانه قابلیت چانه‌زنی ما را افزایش داده است. اما امید داریم در کنار این ارتقای سازمانی، از نظر بودجه نیز تقویت شویم.

نقدی که مونسان به خود وارد می‌داند

مونسان در پاسخ به این سوال که مهمترین نقد در دوران مسؤولیتش در این وزارتخانه شده چه بوده است، بیان کرد: شاید انتقادی که در این خصوص مطرح باشد موضوع بیمه هنرمندان صنایع‌دستی است. در این‌باره بسیار تلاش کردیم. درخواست من از دوستان‌مان در سازمان برنامه و بودجه این است که همراهی بیشتری با این موضوع داشته باشند تا بتوانیم تعداد بیشتری از هنرمندان صنایع‌دستی را بیمه کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …