از مختارنامه‌ عطار تا رباعیات خیام

نشست‌های «از مختارنامه‌ عطار تا رباعیات خیام» برای شناخت بیشتر رباعی فارسی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مرکز فرهنگی شهرکتاب به مناسبت ۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری و ۲۸ اردیبهشت روز بزرگداشت خیام نیشابوری، این نشست‌ها را برای شناخت بیشتر رباعی فارسی برگزار می‌کند. این برنامه از روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین آغاز می‌شود و تا ۲۸ اردیبهشت ادامه می‌یابد و هر هفته درباره‌ رباعی فارسی به‌ویژه رباعیات عطار و خیام با حضور صاحب‌نظران و رباعی‌پژوهان بحث و گفت‌وگو می‌شود.

در خبر برگزاری این برنامه آمده است: رباعی در شعر فارسی قدمتی دیرینه دارد و از قدیم، شاعران و مخاطبان به رباعی علاقه داشته‌اند. نشانه‌ بارز محبوبیت رباعی آن است که تقریبا تمام شاعران ایران طبعی در آن آزموده‌اند و بخشی از دیوان اشعار هر شاعر به رباعی اختصاص یافته است. عطار با حدود ۲۰۰۰ رباعی و مولوی با ۱۹۸۳ رباعی و پس از آن‌ها، اوحدالدین کرمانی، اهلی شیرازی و باباافضل کاشانی، بیشترین رباعیات به‌جای‌مانده را دارند. عطار و خیام با رباعی‌های عرفانی و فلسفی از تاثیرگذارترین و مشهورترین رباعی‌سرایان هستند. شاید هیچ شاعری به اندازه‌ عطار، رباعی خوب و مسلم‌الصدور نداشته باشد. به گفته‌ دکتر شفیعی‌کدکنی یکی از مهم‌ترین دریچه‌های خیام‌شناسی یا شناخت ادبیات خیامی در زبان فارسی کتاب مختارنامه (مجموعه رباعیات عطار) است که تاکنون توجه شایانی به آن نشده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه‌ها را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …