اشتغالزایی و درآمدزایی بالای صنعت قالیبافی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، صنعت قالیبافی را تنها صنعت بومی کشور دانست که در صورت حمایت، اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی دارد.

عبداله بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا، از واگذاری صدور مجوزها به این اتحادیه خبر داد و اظهار کرد: در راستای حمایت و هدایت از تشکل‌های تعاونی و اتحادیه‌های فرش دستباف، ساماندهی صدور مجوزهای قانونی برای فعالیت واحدهای تولید فرش دستباف و کمک به رشد و اعتلای بخش تعاون، صدور مجوز تاسیس و پروانه بهره‌برداری تعاونی‌ها و اتحادیه‌های فرش دستباف در سراسر کشور به این اتحادیه واگذار شد.

وی توانمندسازی اتحادیه فرش دستباف، تقویت واحدهای فرش دستباف در حوزه تعاون و تسریع در صدور مجوزها را از جمله اهداف واگذاری صدور مجوز برشمرد و تصریح کرد: اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف با بهره مندی از ابزارها و روش‌های نوین ارتباطی و نظارتی و همچنین راه اندازی سامانه جامع فرش دستباف، تلاش کرده خدمات مورد نیاز بخش‌های تعاونی را به سرعت و با کمترین هزینه ممکن ارائه دهد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف در ادامه نداشتن پوشش بیمه‌ای قالیبافان و حذف معافیت فرش دستباف از  مالیات بر ارزش افزوده را از مهمترین مشکلات هنرصنعت فرش برشمرد.

وی افزود: علیرغم آنکه فرش دستباف تمام شاخص‌های سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی نظیر انعطاف‌پذیری، فرصت سازی و مولد بودن را دارد و چند میلیون نفری از آن ارتزاق می‌کنند اما متاسفانه به دلیل برخی بی مهری‌ها امروز حال و هوای خوبی در حوزه تولید و صادرات ندارد.

بهرامی درعین حال به بیمه قالیبافان اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۸۸ قانون بیمه قالیبافان در مجلس تصویب شد که به موجب آن هر سال ۱۰۰ هزار هنرمند قالیباف و در یک افق ۱۰ ساله بیش از یک میلیون نفر تحت پوشش بیمه قالیبافان قرار بگیرند و مقرر شد تا سال ۱۳۹۸ حداقل یک میلیون قالیباف بیمه شوند ولی متاسفانه این امر محقق نشد و تا سال ۱۳۹۳، تنها ۴۵۰ هزار نفر مشمول بیمه قالیبافی شدند.

به گفته وی از سال ۱۳۹۳ تاکنون افراد جدید به سختی توانستند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و عمدتا به دلایل مختلف از پوشش بیمه حذف شدند به نحوی که هم اکنون در کل کشور ۲۵۰ هزار نفر بیمه شده قالیباف وجود دارد و نزدیک به ۲۰۰ هزار قالیباف ریزش کردند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونیهای فرش دستباف در پایان، صنعت قالیبافی را تنها صنعت بومی کشور دانست که در صورت حمایت، اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …