اضافه شدن کتاب‌های نفیس و کمیاب به مخازن کتابخانه ملی

معاون اداره‌کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اهدای ۹ عنوان کتاب نفیس و کمیاب به مجموعه منابع این سازمان خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرناز محمدی معاون اداره‌کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح این خبر گفت: گروه مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همراهی و مشارکت مردمی، موفق به افزودن ۹ عنوان کتاب کمیاب و نادر چاپی به مجموعه منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان میراث ماندگار ایرانیان شد.

او ادامه داد: کتاب‌های چاپ سنگی با عنوان «کلیات سعدی»، «تذکره المتقین»، «دیباچه کتاب شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی»، «انقلاب طوس» و «سرگذشت پیر کنت دو مونت کریستو» با ترجمه خلیل‌نژاد به ترتیب متعلق به سال‌های ۱۲۷۲، ۱۲۹۰ ، ۱۲۹۵، ۱۲۹۶ و ۱۳۲۲ به همراه دو جلد نشریه سنگی «حبل المتین» و «صور اسرافیل» از مجموعه مینا ملاجان و عابدی، برای نگهداری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شده است. 

محمدی اظهار کرد: همچنین از مجموعه اهدایی زنده‌یاد احمد ایوبی، سه کتاب نفیس چاپ سربی ‌با عنوان «قطعات منتخبه» و «کرائم اخلاق» و «شعائر دینی» متعلق به سال‌های ۱۳۱۲، ۱۳۲۰ و ۱۳۲۴ فراهم‌آوری شده است.

معاون اداره کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سپس گفت: یک جلد کتاب چاپی کمیاب و نادر دیگر با عنوان «FLIGHTS OVER ANCIENT CITIES OF IRAN » دریافت شد. این کتاب را اری‍ش‌ ف‍ردری‍ش‌ اشمیت استاد مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو براساس پژوهش‌های گسترده‌ای که از سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۹ در مناطق مختلف ایران نظیر تخت جمشید انجام داد، تدوین کرده است. در این کتاب بیش از صد عکس هوایی از محوطه‌های باستانی ایران و چند شهر قدیمی به همراه توضیحات نگارنده آورده شده است و اشمیت پس از بازگشت این کتاب را در سال ۱۹۴۰ منتشر کرد.

او همچنین اظهار کرد: اولین عکس‌برداری هوایی در ایران در این کتاب ثبت است که اهمیت بسیاری دارد. همچنین تعدادی از محوطه‌های باستانی شاخص و مهمی که در این کتاب معرفی و عکس هوایی آن‌ها ارائه شده به مرور از میان رفته‌اند و یا به دلیل رخدادهای طبیعی و دست‌اندازی‌های انسانی تغییر شکل پیدا کرده‌اند و در نتیجه عکس‌های موجود در این کتاب، ‌مدارک ارزشمندی در شناخت گذشته آثار باستانی به شمار می‌آیند.

فرناز محمدی تاکید کرد: کتاب مورد نظر از جمله کتاب‌های نادر از نظر تدوین به شمار می‌رود، ضمن این‌که توضیحات صحیح و علمی اشمیت منبع خوبی برای علاقه‌مندان به تهیه عکس‌های هوایی در باستان‌شناسی و شیوه شرح و تفسیر آن‌ها است. علاوه بر عکس‌های باکیفیت کتاب، تعداد پنج نقشه هوایی از برخی از استان‌های ایران همراه با ذکر دقیق سکونت‌گاه‌های خرد و کلان، روستاها، بخش و شهرها، رودها، کوه‌ها، راه‌ها و غیره بر غنای مطالب آن افزوده است. ترجمه فارسی این کتاب در سال ۱۳۷۶ توسط پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی کشور نیز منتشر شده است.

او در پایان خاطرنشان کرد: اداره کل فراهم‌آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از همه مردم دوستدار کتاب و کتابخوانی دعوت می‌کند کتابخانه‌های شخصی یا کتاب‌های مازاد خود را به کتابخانه ملی اهدا کنند؛ اهدای این نسخ کمک می‌کند که در کنار تکمیل مجموعه کتابخانه ملی، دسترسی جامعه علمی و کتاب‌دوست در داخل و خارج از کشور به منابع تسهیل و تسریع شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …