افزایش مجدد آلایندگی صنعت برق

آلایندگی جهانی ناشی از تولید برق به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازگشته زیرا تولید نیروی پاک برای تامین تقاضای رو به رشد برای برق کافی نبوده است.

به گزارش ایسنا، اندیشکده اقلیم و انرژی “امبر” در گزارشی اعلام کرد انتشار دی اکسید کربن صنعت برق در سطح جهانی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ پنج درصد بالاتر از نیمه اول سال ۲۰۱۹ بود که هنوز پاندمی کووید ۱۹ اتفاق نیافتاده بود. تقاضا برای برق در سطح جهانی به میزان پنج درصد رشد کرد. اوایل سال گذشته تقاضا برای برق سه درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بود و آلایندگی هفت درصد کاهش پیدا کرده بود اما این کاهش به دلیل قرنطینه در تقریبا همه اقتصادهای جهان بود.

طبق گزارش این اندیشکده، هیچ کشوری در جهان به احیای سبز صنعت برق خود دست پیدا نکرده است. آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن سال گذشته شاهد انتشار کمتر دی اکسید کربن از سوی صنعت برق در مقایسه با سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بودند و نیروی بادی و خورشیدی جای زغال سنگ را گرفت اما این اتفاق در فضای رشد سرکوب شده تقاضا روی داد.

دیو جونز، سرپرست برنامه جهانی “امبر” در بیانیه ای گفت: رشد دوباره آلایندگی در سال ۲۰۲۱ باید زنگ خطر را در سراسر جهان به صدا در بیاورد. افزایش انتشار دی اکسید کربن علامت خطر بزرگی است که جهان از مسیر کنترل گرمایش منحرف شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی اوایل سال میلادی جاری پیش بینی کرد انتشار دی اکسید کربن مربوط به انرژی جهانی امسال دومین افزایش بزرگ را در تاریخ تجربه خواهد کرد که تحت تاثیر افزایش دوباره استفاده از زغال سنگ در بخش نیرو خواهد بود. فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اظهار کرده بود این هشدار جدی است که احیای اقتصادی از تبعات بحران کووید ۱۹ در حال حاضر برای اقلیم ما پایدار نیست.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …