افزایش ۷۵۰۰ مگاواتی مصرف برق نسبت به عاشورای ۹۹

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از افزایش ۷۵۰۰ مگاواتی مصرف برق کشور در عاشورای ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل به رغم کاهش پیک بار نسبت به ۳ ماه گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، مصطفی رجبی مشهدی در گفت‌وگویی تلویزیونی با بیان اینکه به رغم کاهش مصرف در پنج روز گذشته با توجه به تعطیلی اغلب مشاغل، کسب و کارها و ادارات و سازمانها و همچنین روزهای تاسوعا و عاشورا که معمولا روزهای کم‌باری برای صنعت برق محسوب می‌شوند و مصرف برق کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند، اظهار کرد: مصرف برق در روز عاشورا به ۴۹ هزار و ۶۰۸ مگاوات رسید و اگرچه این میزان از هفتم خرداد ماه به بعد که هیچ یک از پیک‌بارهای ما کمتر از ۵۰ هزار مگاوات نبود، کمتر است؛ اما ۷۵۰۰ مگاوات از عاشورای سال قبل بیشتر شده است.

وی افزود: گرچه دما هم در این روز ۲ درجه گرمتر از مدت مشابه در سال گذشته بود که افزایش مصرف معادل آن حدود ۲۴۰۰ مگاوات بوده به نظر می‌رسد ۵۰۰۰ مگاوات عددی است که رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران حدود ۲۰۰۰ مگاوات افزایش مصرف ناشی از مشترکان جدید صنعت برق داریم، اما ۳۰۰۰ مگاوات دیگر می‌تواند منشاء دیگری داشته باشد که باید کانون توجه ما به سمت رمزارزها باشد که در کشور به صورت غیرمجاز در کشور در حال فعالیت هستند.

رجبی مشهدی با بیان این که در طی ۶ روز گذشته با توجه به کاهش بار شبکه توانستیم گشایشهایی را در تامین برق بخش صنعت داشته باشیم، اضهار کرد: خوشبختانه صنایع توانستند در این چند روز بدون وجود محدودیتی جدی فعالیت داشته باشند، به طوری که در بخش صنعت سیمان محدودیتی وجود نداشته و به جز در ساعات اوج مصرف که آن هم متناسب با سالهای گذشته بوده است، ۷۵ درصد نیاز برق این بخش تامین شده و در بخش فولاد نیز بیش از ۷۰ درصد برق مورد نیاز در روزهای اخیر تامین شده و برای روزهای آتی سعی می‌کنیم شیفت شبانه صنعت فولاد بدون محدودیت باشد اما طی روز در حد توان و به اندازه‌ای که برای تولید اکسیژن در این بخش برق مورد نیاز است را تامین کنیم.

وی در ادامه گفت: از امروز تا انتهای هفته روند افزایش دما را داریم که لازم است مشترکان عمده همکاری لازم را با صنعت برق داشته باشند و ما هم سعی خواهیم کرد به تدریج متناسب با کاهش دما و به تبع آن کاهش مصرف برق؛ تمهیدات لازم را برای تامین بیشتر برق برای این بخش از صنعت کشور که همکاری خوبی با صنعت برق دارند را اتخاذ کنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران برای روزهای پیش رو متناسب با شرایط عمدتا در ساعات اوج مصرف محدودیتها جدی است و برطرف نشده و لازم است علاوه بر مشترکان عمده که همکاری خیلی خوبی با صنعت برق دارند، مشترکان خانگی و بخش عمومی نیز همکاری شایسته‌ای با صنعت برق داشته باشند و مصوبات هیات دولت که در آنها پیش بینی شده ادارات مصرف برق خود را به ۵۰ درصد دوره مشابه سال قبل خود برسانند را حتما رعایت کنند، به ویژه در ساعات ۱۲ تا ۱۸ و ۲۰ تا ۲۳ که ساعات اوج مصرف روز و شب است همکاری ۱۰۰ درصدی با صنعت برق داشته باشند تا محدودیتی نداشته باشیم و یا اگر ناچار به اعمال محدودیت شدیم هم میزان آن کم باشد و هم به سرعت برطرف شود.

رجبی مشهدی همچنین تاکید کرد: از همکاران بخش توزیع خواسته‌ایم که نظارت و پایش از مصرف برق ادارات و دستگاهها بیشتر کنند تا بدون محدودیت این روزها را پیش ببریم.

سخنگوی صنعت برق در پایان با بیان این که پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش دما حداقل در دو هفته اول شهریور خواهد بود، ابراز امیدواری کرد با کاهش شدت دما هوا شرایط عادی‌تر شده و محدودیتها به تدریج برطرف شوند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …