بررسی اعزام زائران به عراق در اربعین

سازمان حج و زیارت اعلام کرد همچنان درحال پیگیری و مذاکره با عراق برای اعزام زائران ایرانی به عتبات، به‌ویژه در اربعین است.

به گزارش ایسنا، دولت عراق در دهه اول ماه محرم، مانع از حضور زائران خارجی در این کشور شد و در اطلاعیه‌ای به شرکت هواپیمایی عراق تاکید کرد از جابه‌جایی اتباع خارجی که بدون ویزا قصد سفر به این کشور را دارند، خودداری کند و صدور ویزا را متوقف کرد.

پیش‌تر سازمان حج و زیارت از موافقت ستاد ملی کرونا برای ازسرگیری اعزام کاروان زیارتی ایران به صورت محدود در ماه محرم خبر داده بود. مسؤولان این سازمان پس از رایزنی‌های اولیه با وزارت فرهنگ و گردشگری عراق اعلام کرده بودند که برای اعزام محدود زائران ایرانی در ماه محرم و اربعین آمادگی دارند، اما دولت عراق تا کنون در این‌باره اظهارنظر نکرده و و موافقت رسمی خود را اعلام نکرده است.

اینک با نزدیک شدن اربعین و حرکت گروه‌هایی از زائران پیاده به سمت مرزها، شورای برنامه‌ریزی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به بررسی وضعیت اعزام زائران به عتبات عالیات به‌ویژه در اربعین پرداخت.

حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در گزارشی درباره وضعیت اعزام زائران به عتبات بویژه در اربعین، گفت که پیگیری، مذاکرات و رایزنی با طرف عراقی با هدف ازسرگیری اعزام محدود کاروان‌های زیارتی عراق همچنان ادامه دارد.

علی‌رضا رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت هم یادآور شد: با توجه به نزدیک شدن ایام اربعین، هماهنگی و هم‌افزایی با مسؤولان ایرانی و عراقی در این زمینه بسیار ضروری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که ریاست این شورا را به عهده داشت، با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده درباره سفرهای زیارتی عراق، بر هماهنگی و پیگیری مسؤولان درباره تسریع در برنامه‌ریزی و پیگیری سفر زیارتی به عتبات عالیات در اربعین حسینی تأکید کرد.

سفرهای زیارتی ایرانی‌ها به عتبات عالیات عراق از اواخر سال ۱۳۹۸ همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا رسما متوقف شد. پیش از آن برای مقطعی به علت ناآرامی‌های داخلی عراق، سفر کاروان‌ها متوقف شده بود، اما سفرهای شخصی و غیرکاروانی برقرار بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …