برنامه‌ریزی ظرفیت خالی سدهای کشور برای مدیریت سیلاب

وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون از مجموع ۵۰ میلیارد مترمکعب ظرفیت مخازن سدهای ۷۰ درصد پر و ۳۰ درصد خالی است که این میزان خالی بودن سدها در برخی نقاط برنامه ریزی و برای مدیریت سیلاب شده است.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان در یک برنامه رادیویی اظهار کرد: سال آبی امسال که از مهر ماه سال ۹۸ آغاز شده تا دو روز قبل ۳۰۴ میلی متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلند مدت (۵۱ ساله) بیش از ۳۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه امسال وضعیت خوبی از حیث تامین آب شیرین در کشور وجود دارد، افزود: سال ۹۸ یکی از پر آب ترین سال ها در طول ۵۰ سال اخیر در کشور بوده است.
اردکانیان تصریح کرد: امسال میزان بارش نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.

وی اظهار امیدواری کرد با آمادگی های چشمگیری که از سال گذشته بویژه پس از سیل ابتدای سال فراهم شده امسال این بارش ها حتی بصورت سیلاب هم فقط برای کشور نعمت باشد.

سیلاب ها موجب خسارت قابل ملاحظه‌ای نشد

وزیر نیرو گفت: سیلاب های که اواخر پائیز سال گذشته در نقاط مختلف کشور از قبیل فلات مرکزی، جنوب شرق و اواخر سال ۹۸ و اوائل سال ۹۹ در منطقه غرب کشور در استان های لرستان و خوزستان به وقوع پیوست خوشبختانه با تدارکی که فراهم شده بود این سیلاب ها موجب خسارت قابل ملاحظه‌ای نشد.

وی افزود: خوشبختانه سیلاب های مزبور خسارت جانی نداشته و خسارت های مالی هم بسیار کم بوده است. اردکانیان بیان کرد: دولت سال گذشته پنج برابر سال های قبل منابع مالی برای لایروبی و مهندسی رودخانه ها، آزاد سازی بستر رودخانه و نظایر این در اختیار وزارت نیرو قرار داد.

او ادامه داد: تلاش های بسیار خوبی در این زمینه انجام شد و فعالیت های گسترده ای هم در حال انجام است. وزیر نیرو گفت: روز پنجشنبه همین هفته مطابق برنامه قرار براینکه بطور مشترک با وزارت جهاد کشاورزی یکی از بزرگترین طرح های آبیاری – زهکشی در منطقه سیستان از استان سیستان و بلوچستان مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به آب های متعارف و غیر متعارف افزود: آب های نا متعارف اشاره به انواع آب های دارد که به روش های غیر طبیعی می توان آنها را استحصال کرد.

وی اظهار کرد: شیرین کردن آب شور دریا و استفاده از آب های لایه های عمیق زمین یا در گسل ها اینها هم نیاز به مطالعات وسیع و هم سرمایه گذاری مبتنی بر توجیه اقتصادی دارد.

اردکانیان بیان کرد: با توجه به دسترسی خوبی که کشور بویژه در مرزهای جنوبی به آب های آزاد دارد، بر اساس سیاستی که دولت از سال های گذشته در پیش گرفته مطالعات وسیعی برای ۱۷ استان آغاز شده و اکنون به مرور کار تخصیص آب دریا برای مصارف ضروری چه شیرین کردن به قصد استفاده در بخش آشامیدنی و چه به قصد بهره برداری در بخش صنعت با سرمایه گذاری خود این بخش در حال انجام است.

وی گفت: ایران با کشورهای همسایه هم در شمال، هم شمال غرب و شرق هم در شرق و هم در غرب آب های مشترک در قالب رودخانه و حوزه های آبریز دارد و بر اساس پروتکل های فی مابین حقوق خود را استیفا می کند.

وزیر نیرو افزود: طرح های مختلفی برای توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان مرزی کشور به ویژه از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است. وی تصریح کرد: سرجمع ۲۷ تا ۲۸ هزار میلیارد تومان در طول شش سال گذشته از محل اعتبارات دولت و صندوق توسعه ملی در این مناطق سرمایه گذاری شده است.

اردکانیان اضافه کرد: این پروژه ها در قالب سد، آبیاری و زهکشی، نیروگاه های آبی در حال احداث و تکمیل است که امسال تعدادی از این طرح ها به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر نیرو افزود: کشور در حال نزدیک شدن به فصل گرم سال است و در برخی از استان ها فصل گرم سال آغاز شده است.

وی اظهار کرد: بدون شک در فصل گرم افزایش مصرف آب و انرژی را خواهیم داشت و شکی در این قضیه نیست.

لزوم همراهی هموطنان برای تابستان

اردکانیان از تمامی هموطنان خواست همانند دو سال گذشته همراهی داشته باشند تا بتوان تابستان را بدون مشکل سپری کرد. وی گفت: هرچه قدر در مصرف آب و برق صرفه جویی و همینطور روش های صحیحی در مصرف این منابع بکارگرفته شود با اطمینان بیشتری فصل گرم سال پشت سر گذاشته خواهد شد.
وزیر نیرو افزود: عمده منابع درآمدی بخش آب و برق کشور داخلی است. وی اظهارداشت: این بخش چندان از بودجه دولت بهره مند نیست بلکه بیشتر متکی است به قیمت یارانه ای آب و برق که از مشترکان دریافت می کند.

اردکانیان در ادامه از تمامی مشترکان خواست با توجه به پایان مهلت تعویق پرداخت قبوض آب و برق همراهی لازم را داشته باشند تا مجموعه وزارت نیرو بتواند بدون مشکل هم طرح ها را اجرا کند هم تعمیر و نگهداری را انجام دهد و هم بتواند حقوق و مزایای قانونی پرسنل را به موقع پرداخت کند.

وی گفت: آب و برق دو صنعت زیر ساختی کشورهستند و نقش مهمی در توسعه بخش های مختلف کشور از قبیل صنعت، معدن، کشاورزی، بهداشت، درمان، خدماتی و زندگی روزمره دارند.

وزیر نیرو در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع پویش «الف –ب- ایران» اشاره کرد و افزود: این پویش از نیمه دوم سال گذشته در کشور آغاز شده است.

وی اظهار کرد: این وزارتخانه به مردم وعده داده بود تا پایان سال ۹۸ تعداد ۲۲۷ پروژه را با سرمایه گذاری بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح کند.

اردکانیان گفت: تمامی این پروژه ها با تلاش ها و حمایت های صورت گرفته تا پایان سال گذشته افتتاح و به بهره برداری رسید. وی افزود: امسال به اتکای این تجربه همان پویش در مقیاس بزرگتری در سطح کشور آغاز شده است.

وزیر نیرو اظهار کرد: سال پیشرو در قالب پویش «الف-ب-ایران» ۲۵۰ پروژه با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد. سال ۹۹ علاوه بر ساخت و سازها، سدها، شبکه های آبیاری و زهکشی، نیروگاه ها، تصفیه خانه ها، آبرسانی به شهر روستا و نظایر این اصلاح ساز و کارها، روال ها، رویه ها، دستور العمل ها، گردش کارها، افزایش راندمان ها، کاهش تلفات و مواردی از این دست در دستور کار است. این پویش از سه هفته پیش در کشورآغاز شده است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی وزارت نیرو اینکه تا پایان سال ۹ سد بزرگ در هشت استان کشور را به بهره برداری و همینطور ۹ سد دیگر را در ۹ استان به مرحله آبگیری برساند.
وزیر نیرو گفت: جدا از این امسال ۱۱ شبکه اصلی آبیاری و زهکشی به وسعت ۵۴ هزار هکتار در کشور افتتاح خواهد شد که این پروژه ها نقش مهمی در امنیت غذایی کشور دارند.

وی افزود: امسال با بهره برداری این پروژه ها در بخش کشاورزی جهش تولید خوبی خواهیم داشت. اردکانیان تصریح کرد: این وزارتخانه برنامه دارد در سال پیشرو به ۱۷۰۸ روستای جدید به جمعیت یک میلیون نفر در ۳۱ استان کشورآبرسانی کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این ۱۲ تصفیه خانه آب، ۱۸ تصفیه خانه فاضلاب، ۲۰ واحد نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از سه هزار مگاوات، ۶۴ پروژه نیروگاهی در حوزه تجدید پذیر با ظرفیت بیش از ۳۰۰ مگاوات ظرفیت با مشارکت بخش خصوصی تا پایان سال در استان های مختلف کشور افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …