برگزیدگان کنگره «شعر مقاومت» معرفی شدند

مراسم پایانی کنگره بین‌المللی «شعر مقاومت» با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مجمع شاعران «مقاومت»، حجت‌الاسلام امرودی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مراسم پایانی کنگره بین‌المللی شعر مقاومت که با حضور دختر ارشد شهید حاج قاسم سلیمانی و شاعران مقاومت از ایران و کشورهای منطقه در فرهنگسرای حاج قاسم سلیمانی برگزار شد، با بیان این‌که هیچ‌کس تصور نمی‌کرد این‌هایی که گنبد آهنین و پاتریوت و سامانه تاد دارند امروز را ‌شاهد باشند، گفت: طرحشان این بود که یک صهیونیسم جهانی راه بیاندازند و شرکت‌های متعدد و استعمار رسانه‌ای ایجاد کنند تا دنیا را تسخیر کنند.

او با بیان این‌که هولوکاست واقعی را در ۱۲ روز حمله صهیونیست‌ها به غزه شاهد بودیم، اظهار کرد: تخریب مدارس و بیمارستان‌ها یک روی سکه بود، روی دیگر سکه پیروزی و قوت و افتخار است. در حالی که پایگاه‌شان نیل تا فرات بود، امروز پایگاه‌شان این ور دیوار و آن ور دیوار است و در درب خانواده خود هم امنیت ندارند و از زمان حملات فلسطینی‌ها به سرزمین‌های اشغالی میزان مراجعه آن‌ها به روانشناس افزایش یافته است، هرچند راه آن‌ها خروج از سرزمینی است که متعلق به آن‌ها نیست. 

امرودی با تاکید بر این‌که امروز در ذهن دنیا شکست اسرائیل و پیروزی ملت فلسطین نقش بسته است، بیان کرد: امروز ۷۳ سال است که ملت فلسطین مقاوم  می‌کند و در ۱۲ روز پوزه صهیونیست‌ها را در خاک مالید و کسانی که حرف از سازش زدند، باید توبه کنند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری ‌شهرداری تهران با بیان این‌که پیروزی در جبهه صهیونیسم هنر باقی است و شعر مقاومت یعنی پیروزی انتفاصه هنر در برابر هنر صهیونیسم، گفت: باید در برابر اقتصاد صهیونیسم یک کلونی بزرگ شکل بگیرد و این به معنای انتفاضه اقتصادی است. 

بر اساس این گزارش، حدود ۹۱۰ اثر از ۲۰ کشور جهان به دبیرخانه کنگره بین‌المللی شعر مقاومت رسیده بود که اشعار دریافتی در سه مرحله مورد ارزیابی قرار گرفت. در مرحله اول اشعار غیرمرتبط با موضوع فراخوان و نیز آثاری که از ملزومات مقدماتی شعر خالی بود از گردونه رقابت کنار گذاشته شد. 

اشعار در محله دوم پس از کدگذاری و دسته‌بندی تخصصی در شاخه‌های شعر سنتی، شعر نو، شعر کودک و نوجوان و ترانه و سرود در اختیار داوران این مرحله قرار گرفت تا آثاری که غنای محتوایی و ارزش ادبی بیشتری دارند راهی مرحله نهایی داوری شوند.

در مرحله نهایی نیز پس از درج نمرات داوران برای هر اثر، جلسه جمع‌بندی تعیین آثار برگزیده در دو رده سنی زیر ۲۰ سال و بالای ۲۰ سال تشکیل شد و در این مراسم از برگزیدگان هر بخش تقدیر شد.

دبیرخانه بخش فارسی کنگره بین‌المللی شعر قدس هم  پس از انتشار فراخوان، پذیرای آثار شاعران فارسی‌زبان در شاخه‌های مختلف ادبی بود.

نهایتا نتایج به شرح ذیل اعلام شد:

در کنگره بین‌المللی شعر قدس در بخش زبان فارسی و سطح اول بخش کلاسیک محمدمهدی خانمحمدی، حسن خسروی وقار، طیبه عباسی، علی اصغر شیری، آرش پورعلیزاده، علی حسنی و در سطح دو نیز زهرا آراسته نیا، عباس احمدی، علی سلیمان، مرضیه فرمانی، فرزانه قربانی، عاطفه جوشقانیان، حسن پاکزاد، مینا بشیری گودرزی، رضا نیکوکار و نرگس سادات میرمحمدی برگزیده شدند. 

همچنین برگزیدگان سطح دوم بخش شعر نو حمیدرضا فاضلی، مجتبی صفدری، هاشم کرونی و سیدابراهیم موسوی بودند.

در سطح اول شعر کودک و نوجوان

مسعود طاهری عضد برگزیده شد و در سطح اول رده زیر ۲۰ سال محمدمتین کریمی (شعر سنتی) و محمدعلی غروی (شعر نو) و در سطح دو امیرحسین مهدی‌زاده (شعر سنتی) و ریحانه پاک‌نیا (یازده‌ساله، شعر نوجوان) انتخاب شدند.


منتخبان بخش انگلیسی این کنگره به ترتیب ماریا ویکتوریا از کشور اسپانیا، محمد امین کرخی از کشور عراق، احمدان یوسی از اندونزی، لائورا اُلایا از اسپانیا و نعیمه الرضوان از آمریکا بودند.

در بخش اردو نیز به ترتیب فراست رضوی از کراچی پاکستان، عمر فرحت از کشمیر هند و عامر نوگانوی از امروهه هند توانستند حائز بالاترین رتبه‌ شوند. 

همچنین منتخبان بخش ترکی ابراهیم شاشما، ینب آلتن داق و مقید دمیر از کشور ترکیه بودند.

در بخش آذری هم زامیق کوثری، امیر رسولی از زنجان و اروجعلی شهودی حائز برترین رتبه‌های این کنگره شدند.

اصغر عظیمی مهر، رسول عظیمی مهر و کامران امیری هم توانستند بهترین رتبه‌ها را در بخش کردی به خود اختصاص دهند.

 برگزیدگان شعر فارسی کنگره نیز به ترتیب حسن خسروی وقار، محمدمهدی خانمحمدی، علی حسنی، طیبه عباسی، علی‌اصغر شیری و آرش پورعلیزاده بودند. در رده زیر ۲۰ سال هم  محمدمتین کریمی و محمدعلی غروی حائز رتبه‌های برتر شدند.

همچنین مسعود طاهری عضد منتخب شعر کودک و نوجوان این کنگره بود و منتخبان بخش عربی هم به ترتیب مهدی صالح از  فلسطین، صادق الشرفی از یمن و نزار عوده الکنانی از عراق بودند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …