بنایی تاریخی با شعری برای تولد پیامبر (ص)

یک پژوهشگر گفت: ابیاتی منسوب به مولوی بر مقبره یک عارف ایرانی در شهر مولتان پاکستان نقش بسته که خوانندگان زیادی در کشورهای ایران، پاکستان، هندوستان، افغانستان و تاجیکستان آن را به میلاد پیامبر اکرم (ص) نسبت داده‌اند.

به گزارش ایسنا،  مرتضی رضوانفر  – عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری – با بیان این که «مولتان» قدیمی‌ترین شهر پاکستان به دلیل وجود مساجد و آرامگاه‌های تاریخی به «مدینه الاولیا» یا «شهر مقدس» معروف است، ادامه داد: «سخی سلطان علی اکبر شاه شمسی»، از نوادگان شاه شمس سبزواری عارف ایرانی (۵۶۰ قمری در سبزوار، ۶۷۵ قمری در مولتان) است که مقبره او به یک مقصد مذهبی و گردشگری تبدیل شده است.

این پژوهشگر افزود: بنای مقبره به سبک مقابر دوره «تُغلق‌ شاهیان»، در سه طبقه با زیربنایی هشت ضلعی، برجک های مخروطی‌شکل و همراه با یک گنبد در سال ۹۹۳ قمری بنا شده و داخل مقبره، بسیار پرنقش و نگار است. همچنین دیوارها با گچبری ها و نقوش اسلیمی که برخی بسیار موقر و نادر است پوشیده شده و تزئینات بیرونی این بنای آجری با کاشی‌های فیروزه ای حاوی اشعاری از ابوسعید ابوالخیر، حافظ، مولوی و چند شاعر محلی تزئین شده اند.

او با بیان این که متن این کتیبه، ابیاتی منسوب به مولوی است که خوانندگان زیادی در کشورهای ایران، پاکستان، هندوستان، افغانستان و تاجیکستان، آن را به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) دانسته اند، این ابیات را این طور بیان کرد: «ای دسته گل مرحبا/ با بوی ریحان آمدی /جان همه عالم تویی/کز عالم جان آمدی/ ای شمس تبریزی لقا/می خوان تو نعت مصطفی/ زیرا که در بستان سرا/مرغ خوش الحان آمدی»

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …