بنای اصلی حوضخانه های مهاباد سالم هستند

ایسنا/آذربایجان غربی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: هیچ مشکل و تخریبی در بناهای اصلی حوضخانه های مهاباد وجود ندارد.

جلیل جباری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در شهرستان مهاباد سه حوضخانه شاه درویش، رستم بیگ و عباس آقا وجود دارد، افزود: این حوضخانه های تاریخی به عنوان نماد مذهبی مهاباد ثبت ملی شده‌اند. 

وی با اشاره به اینکه کارهای حفاظتی و مرمتی ضروری این حوضخانه ها طی سال های گذشته با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون تومان شامل سبک‌سازی، عایق کاری انجام شده است، تصریح کرد: بنای اصلی حوضخانه هیچ مشکلی ندارند و تحت نظارت کامل میراث فرهنگی استان قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ادامه داد:  ساماندهی فضای پیرامونی این حوضخانه ها شامل محوطه سازی فضای بیرونی، اصلاح حصارکشی و دیوارهای پیرامونی نیازمند تامین اعتبار است در صورتی که اعتبار مربوطه تامین شود به عنوان نمادهای مذهبی مهاباد ساماندهی می‌شوند.

وی اظهار کرد: میزان برآورد برای ساماندهی فضاهای پیرامونی این سه حوضخانه در حدود ۲۰۰ میلیون تومان است.

جباری خاطرنشان کرد: طی سال‌های قبل برخی متولیان این حوضخانه ها اقدام به انجام برخی تعمیرات غیر اصولی و بدون هماهنگی با میراث فرهنگی کرده بودند که بلافاصله میراث استان وارد عمل شد و از این اقدام جلوگیری کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …