تاریخ پرواز بالگرد مریخی "نبوغ" تغییر کرد

چندی پیش ناسا اعلام کرده بود که پرواز بالگرد مریخی “نبوغ” در هشتم ماه جاری میلادی(آوریل) رخ خواهد داد اما بنابر گزارش‌ها پرواز بالگرد مریخی نبوغ(Ingenuity)به تعویق افتاده است.

به گزارش ایسنا، ناسا اولین پرواز بالگرد مریخی نبوغ را به ۱۱ آوریل سال جاری میلادی موکول کرد. در ابتدا قرار بود این پرواز روز هشتم آوریل انجام شود. بالگرد مریخی نبوغ ناسا باید چند روز بیشتر برای انجام اولین پرواز خود در سیاره سرخ صبر کند. بالگرد نبوغ در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ به همراه مریخ‌نورد “استقامت”(Perseverance) وارد سیاره سرخ شد.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) در پاسادنا، کالیفرنیا اخیرا در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد گرچه پرواز بالگرد نبوغ برای هشتم آوریل برنامه‌ریزی شده بود اما اکنون باید بگوییم که پرواز این بالگرد زودتر از ۱۱ آوریل انجام نخواهد شد. بنابراین این پرواز ۱۱ آوریل انجام خواهد شد و داده‌ها نیز ۱۲ آوریل به زمین ارسال خواهند شد.

طی این پرواز مریخ‌نورد “استقامت”، بالگرد “نبوغ” را در ناحیه‌ای واقع در دهانه “جیزرو”(Jezero) مریخ به خاطر مسطح بودن مستقر خواهد کرد.

“استقامت” پس از جدایی از “نبوغ”، با دقت از آن دور خواهد شد تا امکان شارژ مجدد را برای سلول‌های خورشیدی فراهم کند. ناسا پس از استقرار بالگرد “نبوغ” تلاش خواهد کرد تا همه فرآیند پرواز آزمایشی را طی ۳۱ روز انجام دهد. پیش‌بینی شده است که این بالگرد در اولین پروازش تنها ۱۰ فوت(۳ متر) از سطح مریخ فاصله گیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …