تدوین برنامه ۱۰ ساله برای شناسایی منابع اقتصادی غیرزنده دریایی در پهنه‌های آبی

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، ایران را یک کشور دریایی توصیف کرد و گفت: این سازمان یک برنامه ۱۰ ساله برای فعالیت و شناسایی منابع اقتصادی غیرزنده دریایی در پهنه‌های آبی کشور در شمال و جنوب تهیه کرده است.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا شهیدی در جلسه کمیته منابع غیرزنده دریایی با بیان این‌که افزایش جمعیت جهان میزان مصرف منابع طبیعی را افزایش می‌دهد، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها جمعیت جهان از میزان ۷ و نیم میلیارد نفر درحال حاضر به بیش از ۸ و نیم میلیارد نفر در سال ۲۰۳۰ و نزدیک به ۱۰ میلیارد نفر در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید.

شهیدی با تاکید بر اینکه نیاز به انرژی و غذا طی سال‌های آینده افزایش پیدا می‌کند، اظهار کرد: کمبود و عدم دسترسی، اتمام منابع طبیعی همچون نفت خام موجب چالش‌های جدید می‌شود و از سویی دریاها و اقیانوس‌ها یکی از منابعی هستند که تاکنون تمامی پتانسیل‌های آن ناشناخته مانده است.

وی با بیان این‌که مرزهای آبی سهم زیادی از مرزهای ایران را تشکیل می‌دهند، خاطر نشان کرد: دریای کاسپین در شمال و دریای عمان و خلیج فارس در جنوب، ایران را به کشوری دریایی تبدیل کرده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین فعالیت‌هایی که ما می‌توانیم در کمیته منابع غیر زنده دریایی انجام دهیم، موضوع زیرساخت‌های آموزشی و پژوهشی است؛ زیرا مزیت نیروهای آموزش‌دیده و متخصص و همچنین تاسیس و تجهیز آزمایشگاه‌ها و اعتلای سطح دانش و ارتباطات میان پژوهشگران از طریق چاپ و انتشارات مقالات است.

شهیدی ضمن تاکید بر توجه به موضوع پارک‌های علم و فناوری که نقش مهمی در افزایش سطح علمی دارد، افزود: در این کمیته همچنین باید به موضوعات سیاست‌گذاری در حوزه منابع غیرزنده دریایی، ایجاد و بهبود زیرساخت‌های تحقیق و توسعه همکاری‌های بین‌المللی، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و مشارکت ذینفعان در سیاستگذاری آمایش سرزمین و از همه مهمتر تامین مالی تحقیق و توسعه پرداخته شود.

بر اساس اعلام روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، وی خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور توسط مدیریت زمین‌شناسی دریایی یک برنامه ۱۰ ساله را جهت فعالیت و شناسایی منابع اقتصادی غیرزنده دریایی در پهنه‌های آبی کشور در شمال و جنوب تهیه کرده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …