تسلیت رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات برای درگذشت انوشه

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پیامی درگذشت حسن انوشه، پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی را تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا، در پیام ابوذر ابراهیمی‌ترکمان آمده است: « انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت نویسنده، مترجم و پژوهشگر تاریخ، زبان و ادبیات فارسی زنده‌یاد استاد حسن انوشه موجب تأثر و تألم اینجانب و همه اهالی فرهنگ و ادب فارسی و ارادتمندان به ساحت علم و اندیشه گردد.

دست تقدیر اگرچه دست ما را از دامان استاد انوشه کوتاه نمود لیکن آثار گرانسنگ وی همچون تدوین دانشنامه ادب فارسی، ترجمه چهار جلد از کتاب «تاریخ ایران کمبریج»، ترجمه ۱۵ جلد کتاب و بیش از ۲۵۰۰ مقاله در دایره المعارف­ ها به‌ویژه دایره‌المعارف تشیع، گنجینه‌ای ارزشمند است که تا سال‌های متمادی محل رجوع بسیاری از پژوهشگران و جویندگان علم و ادب به این آثار ارزشمند علمی خواهد بود.

اینجانب صمیمانه ضایعه درگذشت این استاد برجسته که کتابخانه‌های همه مراکز علمی و ادبی در سراسر جهان به آثار فاخر وی مزین است را به جامعه علمی کشور و خانواده معزز ایشان، بازماندگان و همه شاگرادان و ارادتمندان به ایشان تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه الهی خواستارم.»

حسن انوشه در ۱۹ اسفند ۱۳۲۳ در بابل متولد شد. او تحصیلاتش را در دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات عرب به انجام رساند و عضو هیات امنای بنیاد فردوسی بود. از آثار او می‌توان به «تاریخ ایران کیمبریج: از ظهور اسلام تا آمدن دولت سلجوقیان»، «تاریخ ایران کیمبریج: از سلوکیان تا فروپاشی دولت ساسانیان»، «تاریخ ایران کیمبریج: از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان»، «ایران و تمدن ایرانی، کلمان هوار»، ترجمه «ایران در سپیده دم تاریخ» و غیره اشاره کرد. او در روز ۲۳ فروردین‌ماه ۹۹ به دلیل بیماری سرطان درگذشت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …