تفاهم‏‎نامه‌ای برای ترویج مضامین نهج‌‏البلاغه

تفاهم‎نامه «طرح ترویج مضامین نهج‌البلاغه؛ بازنویسی و بازآفرینی مضامین اخلاق اجتماعی نهج‌البلاغه» بین معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون قرآن و عترت این وزارتخانه امضا شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این مراسم با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی‎زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران روز دوشنبه (۲۶ آبان‌ماه) در سومین روز از بیست و هشتمین دوره هفته کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

عبدالهادی فقهی‌زاده در ابتدای این جلسه با اشاره به ویژگی‎‌های کتاب نهج‎ البلاغه گفت: این کتاب جنبه‌های شخصیتی امام علی (ع) را نشان می‌دهد و تنوعی از آرای حضرت علی (ع) را در حوزه‌های معرفتی، عقیدتی، اخلاقی، تربیتی، سیاسی و فکری در خود جمع کرده است. 

وی ادامه داد: نهج‌‏البلاغه به نوعی تفسیر قرآن کریم است و امروز در اقصی ‎نقاط جهان اسلام با مراجعه به آن می‎‌توانیم مشکلات خود را حل کنیم، اما این وابسته به آن است که بتوانیم با آن سخن بگوییم. 

معاون عترت و قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در این طرح قصد داریم این فرصت را ایجاد کنیم تا مفاهیم نهج‎ البلاغه مجالی برای ظهور و بروز پیدا کنند و برای این منظور از اساتید گرانقدری در کمیته علمی بهره‏‌مند می‏‌شویم. متاسفانه نام نهج‏‌البلاغه به محتوای این کتاب ستم کرده است زیرا این کتاب جدای از نهج بلاغت، نهج فکر، اندیشه و عقاید نیز هست. متاسفانه این نام پوششی شده است تا به نهج‎‌البلاغه ستم شود. 

همچنین محسن جوادی در این نشست با اشاره به دلایل امضای این تفاهم‏نامه گفت: جامعه ما در برهه کنونی از نظر اخلاقی با چالش‎‌هایی مواجه است و اصلاح اخلاق اجتماعی یکی از ضرورت‎‌هایی است که جای خالی آن احساس می ‌شود و بهترین منبع آموزه‌های اخلاقی نیز کتاب نهج‎ البلاغه امام علی (ع) است. 

وی ادامه داد: قصد داریم با توفیق الهی به سمت تولید محتوا در قالب‏‌های مناسب حرکت کنیم. این قالب‎‌ها می‎‌توانند شعر، داستان، پادکست، کلیپ، موشن‌گرافی و… باشند. برای این منظور نیز کمیتۀ علمی ایجاد شده است که موضوعات بررسی می‌شوند و در ادامه در کمیته هنری درباره قالب این آثار بحث و تصمیم‎‌گیری خواهد شد. موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران نیز به عنوان مجری این طرح فعالیت خواهد کرد. 

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  یادآور شد: امیدوارم این اقدام گام کوچکی باشد تا نهج‌‏البلاغه که نهج زندگی است مورد توجه بیشتری قرار گیرد و قصوری را که در این حوزه داشته‌ایم جبران کنیم. 

در ادامه جلسه اسماعیل امینی یکی از اعضای شورای علمی این تفاهم‌‏نامه نیز گفت: گنجی همچون نهج ‎البلاغه را در اختیار داریم اما چندان به این کتاب نمی‌‎پردازیم و بهره‎های لازم را از آن نمی‌بریم. امیدوارم امضای این تفاهم‌‏نامه موجب بهره‌‏برداری بهتر و بیشتر از این کتاب شود. البته در این میان باید تلاش شود تا از دوباره‎‌کاری پرهیز کنیم.

علی‎اصغر سیدآبادی از اعضای شورای علمی این تفاهم‌‏نامه نیز با اشاره به استفاده از ظرفیت‎های نهج‏ البلاغه برای پرداختن به موضوعات روز گفت: موضوعاتی چون دگرپذیری و محیط زیست و به طور عام طبیعت از مواردی هستند که در این طرح نیازمند توجه بیشتر هستند. 

او ادامه داد: یکی از مشکلاتی که امروز در جامعه با آن مواجه هستیم توجه نکردن به محیط زیست است که موجب بروز مشکلات زیست‎محیطی و حتی بیماری می ‌شود. در کتاب‎های دینی ما خصوصا نهج‎ البلاغه درباره چگونگی تعامل با محیط زیست نکات بسیاری وجود دارد.

در ادامه نیز حجت ‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد، احمد پاکتچی و فتاحی‎زاده به صورت مجازی در جلسه شرکت و نقطه‎ نظرات خود را مطرح کردند. 

بر اساس این گزارش، اهداف تفاهم‎نامه یادشده عبارتند از: تبیین و معرفی اندیشه‏‌های گرانسنگ امام علی(ع)، ترویج آموزه‌های ناب نهج ‎‏البلاغه در موضوعات مورد نیاز اجتماعی در میان نسل جوان و نوجوان و ارتقای سطح پژوهش‌های علمی و نیز بازآفرینی هنری در حوزه موضوعات اجتماعی نهج‎‌البلاغه. 

مصطفی دلشاد تهرانی، حجت‌‎الاسلام و المسلمین مهدوی‎راد، حمیدرضا شاه‎آبادی، علی‌اصغر سیدآبادی، احمد پاکتچی، خانم فتاحی‌زاده، اسماعیل امینی، عبدالهادی فقهی‌‎زاده و محسن جوادی شورای علمی این تفاهم‏‌نامه را تشکیل می‏‌دهند. 

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹ با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …