تفاهم موزه‌ای بین ایران و چین

موزه ملی ایران و دانشگاه پکن در چین تفاهم‌نامه همکاری موزه‌ای امضا کردند.

به گزارش ایسنا، مراسم امضای این تفاهم‌نامه همکاری با حضور جبرییل نوکنده ـ رییس کل موزه ملی ایران ـ و خائو پینگ ـ رییس دانشگاه پکن ـ و شماری از مسؤولان و کارشناسان دو کشور از جمله گروه باستان‌شناسی و موزه‌داری دانشگاه پکن، همزمان در محل موزه ملی ایران و دانشگاه پکن برگزار شد.

خائو پینگ ـ رییس دانشگاه پکن ـ، در جریان این مراسم، چین و ایران را زادگاه تمدن بشری دانست که نیاکان آن‌ها فرهنگ‌هایی درخشان پدید آورده‌اند و افزود: با وجود این‌که بین دو کشور فاصله فراوانی وجود دارد، از دوران باستان، در امتداد جاده ابریشم زمینی و دریایی، چین و ایران مبادلات نزدیکی داشته‌اند و این موجب محقق شدن تبادلات فرهنگی و اقتصادی، تأثیرها و تأثّرها، و رونق‌بخشیدن تمدن‌های شرق و غرب به یکدیگر شده است و در نهایت، پیوندی کلیدی برای ارتباط میان تمام بشریت ایجاد کرده‌اند.

او ادامه داد: موزه ملی ایران دارای مجموعه‌هایی متعدد، مقیاسی بزرگ، قابلیت‌های پژوهشی قوی و سرشار از گوهرهای تمدنی ایران‌زمین است. این موزه از موزه‌های بین‌المللی است که با شهرتی جهانی، مکانی بسیار ایده‌آل برای پژوهش درباره منشأ تمدن بشری و تبادلات فرهنگی بین شرق و غرب است.

وی همچنین یادآور شد: دانشگاه پکن نیز نخستین دانشگاه تأسیس‌شده در چین است و یکی از اهداف اصلی تأسیس این دانشگاه پژوهش درباره تمدن چین و شناخت دیگر تمدن‌های جهان بود. استادان و دانشجویان دانشگاه پکن به بسیاری از شهرها در طول جاده ابریشم سفر کرده و دستاوردهای علمی فراوانی کسب کرده‌اند و کارشناسان مستعد فراوانی نیز در این عرصه ظهور کرده‌اند.

رییس دانشگاه پکن گفت: اگرچه ما در شرق و غرب آسیا زندگی می‌کنیم و ملاقات ما تنها به صورت مجازی میسر است، اما تمایل به درک متقابل باعث می‌شود که در ادامه مسیر نیاکانمان گام‌های مشترکی برداریم و به یکدیگر نزدیک شویم و تلاش‌های ما موجب می‌شود که این تمدن‌های باستان از نو تازه و جوان شوند و بدرخشند.

جبرییل نوکنده ـ رییس موزه ملی ایران ـ نیز با ابراز خرسندی از این فرصت ارزشمند برای گسترش همکاری‌های بین دو مرکز علمی و فرهنگی موزه ملی ایران و دانشگاه پکن که مصادف با پنجاهمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک بین دو کشور است، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر موزه ملی ایران ارتباطات خود را با موسسات و موزه‌های چین گسترش داده و با حضور در  نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» و نمایشگاه «سلادون‌های لانگ چون و جهانی شدن» توانست گام‌های مؤثری برای تقویت همکاری‌های فرهنگی بردارد و مفتخریم که با شمار بالای بازدیدکنندگان این نمایشگاه‌ها، بسیاری از مردم فرهنگ‌دوستِ چین با هنر و تمدن غنی ایران آشنا شده‌اند.

او ادامه داد: موزه ملی ایران در مقام موزه مادر کشور و گنجینه عظیمی از یافته‌های باستان‌شناسی از نقاط مختلف ایران، پیشینه مهمی از فعالیت‌های نمایشگاهی، پژوهشی و دیگر فعالیت‌های مرتبط در سطح ملی و بین‌المللی دارد. این موزه دارای ظرفیت بالایی در همکاری‌های پژوهشی و فرهنگی در سطح بین‌المللی است.

نوکنده بیان کرد: امیدواریم با ایجاد این ارتباط سازنده شاهد نتایج پرباری باشیم و  این اقدام گامی جدید در گسترش همکاری‌های فرهنگی، به‌ویژه در پژوهش‌های مشترک در ‌حوزه میراث فرهنگی باشد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …