تکمیل و ساخت سد و نیروگاه‌های "خداآفرین" و "قیزقلعه سی" سرعت می‌گیرد

ایسنا/آذربایجان شرقی  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: با توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ساخت سد و نیروگاه های “خداآفرین و قیزقلعه سی “بر روی رودخانه مرزی ارس، سرعت می گیرد.

 یوسف غفارزاده در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در هفته پایانی آذر ماه گذشته، کمیسیون فنی هیئت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو، خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران و مشاور پس از تشکیل چند جلسه حضوری و ویدئو کنفرانسی در ایران و جمهوری آذربایجان در سفر به نخجوان و بررسی احجام و نقشه های مربوط به احداث سدهای “خداآفرین وقیزقلعه سی” به توافق اولیه رسیدند و مقرر شد تکمیل و ساخت سد و نیروگاه های “خداآفرین و قیزقلعه سی” پس از توافق مقامات ارشد با مشارکت دو طرف انجام شود.

 به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، در دیدار اخیر وزیر نیرو و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز توافق کارشناسان فنی دو کشور تایید و بر تکمیل ساخت سد و نیروگاه های “خداآفرین وقیزقلعه سی” تاکید شد.

 غفارزاده، همچنین از توافق طرف ایرانی و آذربایجانی برای مرمت مشترک پل‌های تاریخی پایین دست سد خداآفرین که از مواریث فرهنگی مشترک هستند ، خبر داد.

وی افزود: هدف از احداث سد خداآفرین که در فاصله ۱۹۶ کیلومتری پایین‌دست ارس واقع شده، ذخیره سازی و کنترل سیلاب های این رودخانه و آبیاری ۷۴ هزار هکتار از اراضی پایین دست در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و تولید برق به میزان ۵۵۰ گیگاوات ساعت در سال است که در حال حاضر از ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، وی همچنین افزود: سد تنظیمی “قیز قلعه سی “در فاصله ۱۲ کیلومتری پایین دست سد مخزنی خداآفرین با هدف آن تنظیم، انحراف و انتقال آب خروجی از مخزن سد خداآفرین به کانال اصلی شبکه آبیاری و تولید برق به میزان ۲۷0گیگاوات  ساعت در سال است، این سد در حال حاضر ۹۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

انتهای پیام 

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …