تکمیل پرونده منظر تاریخی هگمتانه یک تا ۳ سال زمان می‌برد

ایسنا/همدان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: پرونده ثبت جهانی منظر تاریخی «هگمتانه تا همدان» پیشرفت خوبی داشته است.

علی مالمیر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: این شایعه که «این پرونده از مسیر ثبت خارج شده است» صحت ندارد و اوایل هفته جاری جلسه شورای معاونان وزارتخانه با مدیران کل استانی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار و گزارش پرونده و روند تکمیل پرونده به وزیر میراث فرهنگی ارائه شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان بیان کرد: براساس تأکید وزیر میراث فرهنگی فرآیند پرونده ثبت منظر تاریخی هگمتانه تا همدان در حال طی شدن است و با توجه به حجیم بودن کار، پیشرفت خوبی داشته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: جمع‌آوری اطلاعات پرونده که کاری مهم و زمان بر بود، انجام شده و ‌تولید نقشه‌ها در حال انجام است و پس از این مرحله تدوین و فصل بندی پرونده را دست اقدام داریم.

مالمیر با اشاره به اینکه این پرونده یکی از اولویت‌های وزارتخانه میراث فرهنگی است، اظهار کرد: فرآیند تکمیل و ثبت پرونده‌ای با این اندازه از حساسیت و اهمیت حداقل یک تا سه سال طول می‌کشد.

وی خاطرنشان کرد: به علت تأکید وزیر میراث فرهنگی و استاندار همدان همه تلاشمان را بر این گذاشتیم و از تمام ظرفیت‌های استان و وزارتخانه استفاده می‌کنیم تا پرونده به سرعت آماده شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه همدان مطرح کرد: برای اینکه پرونده مسیر رفت و برگشت متعددی به یونسکو نداشته باشد، اطلاعات را به طور مرتب و همزمان به مرکز ارائه می کنیم و به جمع بندی می‌رسیم‌.

وی با اشاره به اینکه تلاش خواهیم کرد پرونده ثبت منظر تاریخی هگمتانه تا همدان تا پایان دولت وقت تکمیل شود، گفت: پرونده ثبت جهانی کاروانسراهای «تاج آباد» و «فرسفج» به یونسکو ارسال شده و پیش‌بینی می‌شود تیرماه ارزیابان در کشور حضور یابند و از کاروانسراها بازدید ‌کنند و گزارش را به یونسکو ارائه دهند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …