ثبت‌نام بیش از ۲۴۰۰ داوطلب در چهارمین دوره مسابقه دانش­‌آموزی نور

با پایان یافتن فراخوان چهارمین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور ۲ هزار و ۴۰۹ دانش­‌آموز از ۵ کشور جهان در این رویداد ثبت نام کردند.

به گزارش ایسنا، فراخوان چهارمین دوره مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی(ص) در مردادماه ۱۳۹۸ اعلام شد و مهلت ارسال آثار تا ۳۱ اردیبهشت­ ماه سال ۱۳۹۹ ادامه یافت؛ اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و عدم حضور دانش‌­­آموزان در مدارس خود، علاوه بر تمدید این دوره تا پایان مردادماه ۹۹، شرایط ویژه‌­ای برای این دوره از مسابقه دانش‌­آموزی نور اتخاذ شد.

به منظور رعایت اصول بهداشتی اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت مبنی بر رعایت فاصله اجتماعی و اجتناب از اجتماعات، از ابتدای خردادماه ۹۹، ثبت­ نام به صورت خانوادگی برای دانش ­­آموزان میسر شد و هر دانش ­آموز می‌توانست به عنوان سرگروه در منزل و با مشارکت اعضای خانواده خود در مسابقه شرکت کند.

از دیگر شرایط این دوره این بود که در بخش راهنمای علمی که در سایت مسابقه معرفی شده بود، ایده‌­های متنوع علمی مربوط با موضوع مسابقه با در نظر گرفتن امکان اجرا در منزل، به طور مستمر و روزانه به دانش­ ‌آموزان شرکت کننده معرفی می‌­شد.

در چهارمین دوره مسابقه دانش ­آموزی نور؛ گرامیداشت عمر یاغی، ۲ هزار و ۴۰۹ دانش ­آموز در قالب یک هزار و ۸۷ گروه شرکت کردند که تعداد ۶۹۱ فیلم ارسال کردند. شرکت کنندگان این دوره از مسابقه دانش‌­آموزی نور از ۶ کشور جهان از جمله مراکش، الجزایر، مالزی، هند، افغانستان و ایران هستند.

دوره چهارم مسابقه دانش ­­­آموزی نور؛ گرامیداشت پروفسور عمر یاغی، برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۵، از مردادماه سال گذشته آغاز شد و موضوع این دوره از مسابقه ساخت فیلم‌های علمی یک دقیقه‌­­ای از آزمایش‌­­­هایی در مباحث مختلف ماده و انرژی است.

مسابقه دانش‌آموزی نور که هر ساله به نام و بزرگداشت یکی از دانشمندان بزرگ جهان برگزار می‌شود، در دوره نخست خود با عنوان «مسابقه دانش‌­آموزی نور؛ گرامیداشت ابن­­­ هیثم» به مناسبت یک­ هزارمین سال انتشار کتاب المناظرِ ابن‌هیثم، ریاضی­‌دان و فیزیک­‌دان شهیر جهان اسلام و دانشمند صاحب نام جهانی در زمینه فیزیک نور، برگزار شد. موضوع آن دوره از مسابقه که مباحث نور و کاربردهای آن بود، مشارکت بیش از چهار هزار دانش‌آموز در سراسر کشور را با ارسال ۱۶۵۰ فیلم ثبت کرد و از صاحبان ۲۰۰ اثر منتخب، تقدیر شد.

مسابقه دانش‌آموزی نور در سال دوم برگزاری خود، گرامیداشت پروفسور جکی­ یینگ؛ برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۵ نام گرفت. این دوره از مسابقه در تمامی حوزه‌های علمی همچون فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، نجوم و یا ترکیبی از علوم مختلف بود که در نهایت بیش از پنج­ هزار دانش‌آموز، دو هزار فیلم از آزمایش‌های علمی خود را ارسال کردند و در روز اختتامیه نیز از ۱۰۰ گروه دانش‌آموزی منتخب تقدیر شد.

بر اساس اعلام ستاد ارتباطات و اطلاع‌­رسانی بنیاد مصطفی(ص)، دور سوم مسابقه دانش ­آموزی نور به نام و بزرگداشت ابن­­رزاز جَزَری در بخش مدارس در حوزه رباتیک برگزار شد که الجزری از موثرترین دانشمندان در علم رباتیک و بدون شک بنیان­گذار مکانیزم‌های مکانیکی در جهان بوده است. موضوع این دوره از مسابقه ساخت ساز و کارهای(مکانیزم­‌های) حرکتی و آزمایش‌­­هایی در مباحث مختلف مکانیک بود که پنج ­هزار و ۱۲۲ دانش‌آموز در قالب ۲ هزار و ۱۸۳ گروه ثبت ­نام کردند و یک هزار و ۷۳۳ فیلم به سایت دبیرخانه ارسال شد و در نهایت در روز اختتامیه از ۱۰۰ گروه منتخب تقدیر به‌عمل آمد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …