حیات ایران و انقلاب با شعر پیوند خورده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: در مقاطع مختلف تاریخ ایران همواره شاهد این بوده‌ایم که شاعران شعرهایی را در عرصه‌های مختلف سروده‌اند، در زمان انقلاب اسلامی این روند به قوت خود باقی و شعر یک کلمه صیقل‌خورده با انقلاب اسلامی است و به نوعی می‌توان گفت حیات ایران و انقلاب اسلامی با شعر پیوند خورده است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی ۱۷ دی‌ماه در مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره شعر فجر که در امامزاده صالح بن موسی الکاظم(ع) برگزار شد، با بیان این مطلب و اشاره به این‌که در جشنواره امسال سه تقارن وجود دارد، اظهار کرد: از یک سو در چهلمین سالگرد دفاع مقدس قرار داریم و از طرف دیگر این جشنواره مصادف با اولین سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و چهلمین روز درگذشت شهید فخری‌زاده است؛ مجموعه این اتفاقات به نحوی نسبت‌هایی را با شعر فجر برقرار می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس گفت: اگر ما به عنوان مثال شعر حماسی داشته و داریم در تاریخ ایران‌زمین بعد از اسلام شاهنامه قله بلند این اتفاق است و باید ببینیم که این حماسه‌ها و شعرهای حماسی چگونه شکل می‌گیرند و چه معیارهایی دارند. شعرهای حماسی با اسطوره‌ها و قهرمانان در ارتباط هستند.

صالحی با بیان این‌که زندگی شهید سلیمانی، شهید فخری‌زاده و مدافعان سلامت که اسطوره و قهرمان هستند همواره مورد توجه شاعران قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: اسطوره‌ها برنامه‌هایشان را تنظیم نمی‌کنند بلکه همواره زمان آن‌ها یک زمان قدسی است، در حوزه حماسه تقابل خیر و شر وجود دارد، هر اندازه این فاصله و عمق بیشتر باشد این تقابل و تضادها بعد از جریان حماسه‌ها و اسطوره‌ها معنای خودش را پیدا می‌کند.

او افزود: در دوران دفاع مقدس شر در یک جبهه وسیع قرار داشت و از همه امکانات بهره‌مند بود و در فضای وسیعی خودش را عرضه می‌کرد. بعد از دفاع مقدس، شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهید سلیمانی و یا شهید فخری‌زاده‌ها که در ایام دفاع مقدس هم بودند علیه جبهه جهالت فکری تکفیری‌ها و داعش ایستادند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: جریان زندگی شهید فخری‌زاده‌ها، شهید سلیمانی‌ها و همچنین مدافعان سلامت می‌تواند مضامینی برای شعر حماسی فراهم کند. اگر در تاریخ شعر ایران شعرهای عرفانی داریم مبتنی بر توحید نظری و عملی است، شعر عرفانی ایرانی مبتنی بر این گزاره‎‌ها و مضمون‌ها است، در زندگی شهدا و مدافعان سلامت جوهره زیادی از توحید عملی و نظری را می‌بینیم، بنابراین حجم وسیعی از مضامین عرفانی در یک زندگی و سیره عملی خودش را نشان می‌دهد.

صالحی در پایان بیان کرد: اگر عنوان شعر آئینی را در این عرصه داریم نشان از آن دارد که زندگی این افراد پر از عشق و محبت به اهل ‌بیت(ع) است و از آن بزرگواران الگوپذیری کرده‌اند، آن‌چه در دفاع مقدس ظهور و بروز داشت نشان‌دهنده این است که ما حتی در یک قالب خاص شعر آیینی فضای دفاع مقدس و زندگی شهید سلیمانی، شهید فخری‌زاده و مدافعان سلامت، مضمون می‌بینیم. در قالب‌های دیگر شعر نیز چنین است. زندگی این افراد آکنده از مضمون برای شعر است و ما حس می‌کنیم که یک گنجینه و چشمه‌های جوشانی از مضمون را از این تاریخ و از این شخصیت‌ها برای شعر معاصر خودمان و حتی شعر معاصر جهان داریم.

در این مراسم شاعرانی چون یوسفعلی میرشکّاک، علی داودی، محمدمهدی سیار، میلاد عرفان‌پور، علی‌محمد مودب، عباسعلی براتی‌پور، احمد علوی، حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، سعید بیابانکی و عباس احمدی به شعرخوانی پرداختند.

همچنین حامد فخری‌زاده، فرزند شهید محسن فخری‌زاده در مراسم حضور داشت و به خوانش یک مثنوی که برای پدرش سروده است پرداخت. او غزلی را نیز از آثار شهید فخری‌زاده خواند.

در این مراسم، تابلو یادبود این محفل را شاعران و همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا و به حامد فخری‌زاده که به نمایندگی از خانواده شهید فخری‌زاده در مراسم حضور داشت، تقدیم کردند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …