خانه کارگر مرکز فرماندهی جامعه کارگری است/باید نیروی کار را توانمند کرد

ایسنا/لرستان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: خانه کارگر مرکز فرماندهی جامعه کارگری است.

علی آشتاب در دیدار با مسئولین خانه کارگر به مناسبت هفته کارگر که امروز هشتم اردیبهشت‌ماه صورت گرفت، اظهار کرد: خانه کارگر مرکز فرماندهی جامعه کارگری است و این مرکز فرماندهی بایستی با درک درست از شرایط اقتصادی کشور را داشته باشد چون هم‌اکنون در یک جنگ تمام‌عیار با استکبار هستیم و در این جنگ اقتصادی اولین سربازان خط مقدم مقابله با این جنگ کارگران هستند.

وی تصریح کرد: کارگران جز عوامل مؤثر بر تولید هستند اگر شرکای اجتماعی که کارگر، کارفرما و دولت هستند به‌عنوان سه ضلع مؤثر بر تولید در نظر گرفته شوند کارگران یکی از اضلاع مؤثر هستند و نقش اساسی در تولید، مقابله با تحریم‌ها و رفع مسائل و مشکلات در کشور را دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: اتاق فرماندهی جامعه کارگری که خانه کارگر هست باید خدمات نظام و دولت را برای جامعه کارگران شاغل و بازنشسته به‌درستی بیان کند.

آشتاب با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، اضافه کرد: ممکن است جایی به دلیل محدودیت‌های سیستمی خبر این خدمات به گوش فرد شاغل و بازنشسته نرسد و تصور ایجاد شود که برای رفع مسائل و مشکلات جامعه کارگری تلاش نمی‌کنند ولی خانه کارگر باید این خدمات را بیان کند.

وی بیان کرد: امروز جامعه کارگری همراه و همدل را در سطح استان داریم که به درک درست از شرایط اقتصادی بر می‌گردد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان ادامه داد: این مهم برای همه ما جا افتاده که بایستی همراه و همدل برای حل مسائل حرکت کنیم و جامعه کارگری جز لاینفک وجودی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

آشتاب عنوان کرد: افتخار وزارت کار هم به وجود کارگران است و اعتبار وزارت، کارگران هستند و امروز با افتخار باید اعلام کنیم که خادم جامعه کارگری هستیم و در عمل نیز این موضوع را اثبات کنیم.

وی اظهار کرد: اعتقاد ما بر این هست هرچقدر برای جامعه کارگری کار شود کم است چون حیات اقتصادی یک کشور در گرو خدمات و زحمات آن‌ها است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: اگر بخواهیم یک تولید رقابتی داشته باشیم که در تولید محصولات مشابه و خارجی موفق باشد باید نیروی کار را توانمند کرد که دغدغه معیشت و زندگی را نداشته باشد.

آشتاب خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته تصمیمات خوبی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گرفته و دولت به فکر جامعه کارگری است و این افزایش ۳۹ درصد افزایش حقوق اتفاق خوبی بود که صورت گرفت.

وی اضافه کرد: هرچند می‌دانیم که نیاز واقعی مردم بیشتر از این است اما مهم این است که نیت و هدف وزارت کار خدمت به جامعه کارگری است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: در راستای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز چند مرحله انجام شد اگرچه به نقطه ایده‌ال هنوز نرسیده‌ایم.

آشتاب ادامه داد: امروز تشکل‌های کارگری و کارفرمایی حضور فعال در کانون‌های تصمیم‌گیری و تصمیم سازی در سطح استان دارند که این نیز نشات گرفته از تعاملی است که بین دستگاه‌های وزارت کار با تشکل‌های کارگری است.

وی اظهار کرد: امیدوار به این هستیم در سال ۱۴۰۰ شاهد کاهش مشکلات کارگران به خصوص کارگران ساختمانی باشیم.

آشتاب افزود: ساخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن در کشور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است که به معنای این است که این بخش از کارگران ساختمانی دغدغه اشتغال و درآمد آن‌ها حل خواهد شد.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به قراردادهای موقت، افزود: قراردادهای موقت بخشی از قانون است و تا زمانی که قانون هست مکلف به اجرای قانون هستیم اما همین قانون باید درست نظارت و هدایت و از سوءاستفاده‌ها جلوگیری شود.

آشتاب تصریح کرد: بازرسی‌ها با توجه به‌ شرایط کرونایی کاهش نیافته بلکه افزایش هم داشته اما کیفیت بازرسی‌ها باید بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: باید دعاوی کارگر و کارفرما را در سایه تعامل و سازشی حل کنیم، در سال گذشته ۶۱ درصد دعاوی سازشی حل شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد در بحث قراردادها نظارت بیشتری صورت گیرد اما حیات یک بنگاه باید به معنای عام آن حفظ شود.

آشتاب بیان کرد: کارگر و کارفرما ملزم همدیگر هستند کارگر به دلیل اینکه جز عوامل تولید هست باید این موضوع بیشتر مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: اعمال مشوق‌ها برای ایجاد اشتغال و کاهش قیمت‌های تمام شده در بنگاه‌های اقتصادی را به جد دنبال خواهیم کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اظهار کرد: در حال حاضر فضای کارگری تعاملی است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …