رشد تولید خودروهای سواری و کمباین

بر اساس تازه ترین آمار اعلام شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در تولید انواع خودروها به جز اتوبوس، مینی‌بوس و ون، رشد تولید دیده می‌شود و در مقابل، کمباین‌ها با رشد ۴۱.۳ درصدی بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایسنا، گزارش عملکرد تولید انواع خودروها طی هشت ماهه سال جاری نشان می‌دهد که به ترتیب کمباین (ماشین‌های برداشت محصولات دانه‌دار کشاورزی)،  انواع سواری، وانت و تراکتور رشد تولید ۹.۱ درصدی تا ۴۱.۳ درصدی داشته و در این میان، تنها اتوبوس، مینی‌بوس و ون، آن هم زیر ۱۰ درصد کاهش تولید داشته‌اند.

در مدت مذکور سال جاری ۵۴۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو سواری تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴۴۷ هزار و ۳۰۰ دستگاه بوده، رشد ۲۱.۳ درصدی را ثبت کرده است.

آمار تولید وانت‌ها نیز نشان می‌دهد که تعداد وانت‌های تولیدی در هشت ماهه امسال با رشد ۲۰.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۵۲ هزار و ۸۲۸ دستگاه رسیده است. در مدت مشابه سال گذشته میزان تولید وانت‌ها، ۴۳ هزار و ۸۷۷ دستگاه بوده است.

در مدت هشت ماهه امسال با تولید ۳۸۳ دستگاه کمباین، این مدل خودروها افزایش ۴۱.۳ درصدی تولید را تجربه کرده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان تولید کمباین ۲۷۱ دستگاه بوده است.

بر اساس این گزارش، کمترین رشد تولید مختص تراکتور است که از ۱۲ هزار و ۲۸۲ دستگاه تولید شده در هشت ماهه سال گذشته به ۱۳ هزار و ۹۵۰ دستگاه در مجموع هشت ماهه امسال رسیده و رشد ۹.۱ درصدی را تجربه کرده است.

در مقابل آمار تولید انواع خودروها نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه، تعداد اتوبوس، مینی‌بوس و ون‌های تولیدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

در مدت مذکور امسال،  ۱۲۶۵ دستگاه اتوبوس، مینی‌بوس و ون تولید شده است که در مقایسه با ۱۱۸۸ دستگاه تولید شده در مدت مشابه سال گذشته، افت ۶.۱ درصدی تولید را نشان می‌دهد.  

علاوه بر این، میزان تولید لاستیک خودرو نیز در هشت ماهه امسال نسبت به همین ایام در سال گذشته که ۱۴۲ هزار و ۲۰۰ تن بوده است، به ۱۷۷ هزار و ۷۰۰ تن رسیده و رشد ۲۵ درصدی را رقم زده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …