روسیه: تسلیم اخاذی نفتی عربستان نمی‌شویم

روسیه در جنگ قیمت با عربستان سعودی نخستین کشوری نخواهد بود که برای توقف جنگ درخواست می‌کند و تسلیم اخاذی نفتی ریاض نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، اعضای گروه اوپک پلاس در نشست رسمی که اوایل ماه میلادی جاری برگزار کردند، نتوانستند درباره آینده پیمان محدودیت عرضه به توافق برسند و مسکو حاضر نشد پیشنهاد اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت و مقابله با تاثیرات اپیدمی کرونا بر بازار نفت را بپذیرد. در نتیجه، توافق محدودیت عرضه میان این تولیدکنندگان در پایان مارس منقضی می‌شود. تلاش‌هایی از سوی برخی از اعضای اوپک برای میانجیگری میان عربستان سعودی و روسیه انجام گرفت اما تاکنون بی‌ثمر بوده و منابع آگاه اظهار کرده‌اند که سازش دو طرف دشوار است.

منابع آگاه به بلومبرگ اظهار کردند که روسیه نخستین کشوری نخواهد بود که خواستار توقف جنگ قیمت با عربستان سعودی شود، زیرا ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه حاضر نیست به آنچه اخاذی سعودی می‌بیند، تن دهد.

عربستان سعودی اعلام کرده که میزان عرضه نفت در ماه میلادی آینده را به رکورد ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد و امارات متحده عربی که متحد نزدیک ریاض است هم این اقدام را دنبال کرده و از افزایش عرضه خود خبر داده است. روسیه هم عقب نمانده و وعده داده است که تولیدش را افزایش خواهد داد.

خبرگزاری تاس هفته گذشته به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین خبر داده بود پوتین برنامه فوری برای تماس با ولیعهد یا پادشاه عربستان سعودی ندارد.

اکنون که قیمت‌های نفت به پایین ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده است، هر دو کشور عربستان سعودی و روسیه ضرر خواهند کرد به خصوص ریاض که برای توازن بودجه خود به قیمت نفت ۸۰ دلار نیاز دارد.

روسیه هفته گذشته اذعان کرد درآمد نفت و گاز این کشور به دلیل افت شدید قیمتها ۳۹.۵ میلیارد دلار کمتر از میزان مورد پیش بینی خواهد بود و روسیه امسال دچار کسری بودجه می‌شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، عربستان سعودی و روسیه هیچ کدام فعلا حاضر نیستند از جنگ قیمت نفت عقب نشینی کنند اما کشوری که اول تسلیم شود، کشوری خواهد بود که از نظر مالی بیشترین آسیب را دیده است.

سخنگوی کرملین روز جمعه در اظهاراتی مدعی شد که روسیه با عربستان سعودی جنگ قیمت ندارد و با این کشور روابط خوبی داشته و شریک است و تصور نمی‌کند کسی باید در این رابطه مداخله کند. وی در ادامه افزوده بود: قیمتهای فعلی نفت برای روسیه فاجعه آمیز نیست و این کشور می‌تواند در کوتاه مدت تا میان مدت با قیمتهای پایین کنار بیاید.

یک روز پیش از اظهارت پسکوف، لئونید فیدون، نایب رییس شرکت لوک اویل در مصاحبه با یک نشریه روسی، قیمتهای پایین ۲۵ دلار در هر بشکه را فاجعه آمیز خوانده بود. وی گفته بود حتی تولیدکنندگان روسی که از ترک پیمان محدودیت عرضه اوپک پلاس حمایت می‌کردند تصور نمی‌کردند که قیمتها به پایین ۲۵ دلار سقوط خواهد کرد. اگر تولیدکنندگان اوپک پلاس با تمدید توافق موافقت می‌کردند هر بشکه نفت اکنون حدود ۵۰ دلار قیمت داشت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …