روند صعودی نفت ادامه یافت

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر چشم انداز رشد قویتر اقتصاد جهانی در پی پیشرفت واکسیناسیون کووید ۱۹ و کاهش سطح ذخایر نفت آمریکا، افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن ۲۴ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۶۲ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه مه ۲۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۵۹ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت برنت شب گذشته با یک درصد و نفت آمریکا با ۱.۲ درصد افزایش بسته شده بودند.

با این حال خوش بینی به مذاکرات میان آمریکا و ایران و تصویب افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس در ماههای آینده، رشد قیمتها در معاملات روز جاری را محدود نگه داشت.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: خوش بینی به دورنمای اقتصادی جهانی، فضا را در بازار نفت خام بهبود بخشیده است.

قیمتها همچنین از آماری که نشان داد گشایش مشاغل آمریکا در فوریه به بالاترین میزان دو سال اخیر رسده و استخدام سرعت گرفته است، حمایت شدند. آماری که پیشتر منتشر شده بود، نشان داد فعالیت بخشهای خدماتی در آمریکا و چین بهبود پیدا کرده است.

صندوق بین المللی پول روز سه شنبه اعلام کرد هزینه دولتی بی سابقه برای مقابله با کووید ۱۹، نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ را به شش درصد می رساند که از دهه ۱۹۷۰ به این طرف بی سابقه محسوب می شود.

خوش بینی به تسریع روند واکسیناسیون در آمریکا هم عامل دیگری بود که از رشد قیمتها حمایت کرد. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا هدف واجد شرایط بودن واکسیناسیون بزرگسالان آمریکایی را به ۱۹ آوریل جلو انداخت.

گزارش روز سه شنبه موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به دوم آوریل بیش از حد انتظار کاهش پیدا کرده اما ذخایر سوخت رشد کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۲۱ به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۱.۰۴ میلیون بشکه در روز می رسد که کاهش بالاتر از پیش بینی ماه گذشته این آژانس است. این آژانس انتظار دارد مصرف نفت و سایر سوختهای مایع آمریکا ۱.۳۲ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۱۹.۴۴ برسد که پایینتر از پیش بینی قبلی از رشد مصرف به میزان ۱.۴۱ میلیون بشکه در روز است.

ایران و قدرتهای جهانی روز سه شنبه مذاکراتی را برگزار کردند که سازنده توصیف شد و موافقت کردند گروههای کاری برای مذاکره درباره احتمال احیای توافق ۲۰۱۵ برجام تشکیل دهند که می تواند به رفع تحریمهای واشنگتن علیه بخش انرژی ایران و افزایش عرضه نفت منجر شود.

قیمتهای نفت اوایل هفته در واکنش به توافق وزیران اوپک پلاس برای افزایش تدریجی تولید از ماه مه تا ژوییه عقب نشینی کرده بودند.

بر اساس گزارش رویترز، ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در این باره گفت: به نظر می رسد قیمتهای نفت آماده تحکیم شدن هستند زیرا معامله گران انرژی می خواهند بدانند اوپک پلاس دقیقا چگونه برنامه افزایش تولید را پیش می برد و آیا اتحادیه اروپا تا پایان ژوئن به ایمنی در برابر ویروس کرونا نزدیک می شود یا خیر.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …