شرایط ارتقای اساتید با برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و نوآوری

رئیس دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره گفت: به منظور توجه بیشتر به کرسی‌های نظریه پردازی، برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی و نوآوری در آیین نامه ارتقا درج شد.

به گزارش ایسنا عبدالحسین خسروپناه امروز در مراسم امضای تفاهم نامه مشترک با صندوق نوآوری و شکوفایی که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر کرسی‌های نظریه پردازی از سال ۱۳۸۱، افزود: بر این اساس کرسی‌های نظریه پردازی از این سال در فرهنگستان علوم راه‌اندازی شد و دو سال بعد در پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور جمع ۳۰ تا ۳۵ نفری به کار نظریه پردازی پرداخته شد.

وی با اشاره به کارکرد این جمع خاطر نشان کرد: در صورت ارائه نظریه‎ای به این پژوهشکده، از سوی هیات داوران مورد ارزیابی قرار می‌گرفت، ولی این پژوهشکده از سال ۹۰ تا ۹۲ دچار مشکلات مالی و پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی تعطیل شد.

خسروپناه فعالیت مجدد این پژوهشکده را از سال ۹۳ با ۵ نفر نیروی انسانی ذکر کرد و یادآور شد: در دور جدید فعالیت این پژوهشکده علاوه بر کرسی‌های نظریه پردازی، کرسی‌های ترویجی نیز راه اندازی شد.

رئیس دبیرخانه کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره تمرکز زدایی را از دیگر اقدامات انجام شده در حیات مجدد این پژوهشکده عنوان کرد و در این باره توضیح داد: در این راستا در همه استان‌ها و دانشگاه‌های بزرگ کشور، کمیته‎های دستگاهی در زمینه بررسی نظریه‌ها تشکیل شد که رییس این کمیته رؤسای دانشگاه‌ها و دبیر آن معاون پژوهش‌وفناوری دانشگاه‌ها است. به این کمیته‌ها اجازه داده شد تا کرسی‌های ترویجی را برگزار و گزارش آن را برای دبیرخانه ارسال کنند.

خسروپناه، اصلاح ساختاری را از دیگر اقدامات پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر آیین نامه ارتقا در حال اصلاح است و در اصلاح قبلی این آیین نامه فعالیت اساتید در کرسی‌های نظریه پردازی درج شد و بر این اساس مشارکت در برگزاری کرسی‌های ترویجی ۲ تا ۴ امتیاز، کرسی‌های نوآوری ۷ امتیاز و کرسی‌های نظریه پردازی ۱۲ امتیاز در نظر گرفته شد.

وی یادآور شد: با این اقدامات اصلاحی، تعداد کرسی‌های نوآوری و نظریه پردازی از ۱۸  مورد ثبت شده به ۵۶ مورد ارتقاء یافته و بیش از ۳ هزار کرسی ترویجی در کشور برگزار شده است.  

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …