صدها تابوت‌ در مصر مرمت شدند

در جریان پروژه بزرگ مرمت تابوت‌های مصر باستان، صدها تابوت در «موزه مصر» مرمت شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نشنال، در راستای یک پروژه مرمت عظیم، مرمت بیش از ۶۰۰ تابوت توسط تیم کارشناسان «موزه مصر» به پایان رسید.

۶۲۶ تابوت متعلق به دوره‌های مختلف تاریخ مصر باستان مدت طولانی در انبار این موزه نگهداری می‌شدند.

اهداف این پروژه تهیه فهرستی کامل از این تابوت‌ها، تحقیقات جامع، عکس‌برداری و در نهایت مرمت هرگونه آسیبی را که در جریان کشف این آثار و یا در طول نگهداری آن‌ها در انبار ایجاد شده است شامل می‌شوند.

مسوولان «موزه مصر» قصد دارند برخی از این تابوت‌ها را در هفته‌های آینده به نمایش بگذارند. در این صورت تعدادی از این تابوت‌ها برای نخستین‌بار در معرض عموم به نمایش گذاشته می‌شوند.

برخی از این آثار به موزه‌های جدید شهرهایی همچون «غردقه» و «شرم‌الشیخ» منتقل شده‌اند.

این تابوت‌ها در محوطه‌های باستان‌شناسی مهم گوناگون مصر کشف شده‌اند که از میان آن‌ها به گورستان اقصر و استان «منیا» در جنوب مصر می‌توان اشاره کرد.

مهم‌ترین این تابوت‌ها در سال ۱۸۹۱ در مخزن «دیر البحری»، بزرگ‌ترین آرامگاه دست‌نخورده کشف‌شده در مصر پیدا شدند. در آن مخزن ۲۵۶ تابوت کشف شد که گمان می‌رود به کاهنان «آمون» و به دودمان بیست و یکم مصر باستان تعلق داشته باشند.

قدیمی‌ترین تابوت‌های موزه به دودمان سوم مصر باستان یعنی حوالی سال‌های آغازین «پادشاهی کهن» بازمی‌گردد. چنین تابوت‌هایی اغلب از چوب ساخته می‌شدند و تزئینات ساده‌ و ابتدایی داشتند.

برای تابوت‌های جدیدتر طراحی‌های پیچیده‌تر، رنگ‌آمیزی و تزئینات دقیق‌تری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 تابوت‌های متعلق به «پادشاهی نوین» (۱۵۷۰ تا ۱۰۵۹ پیش از میلاد) همچون عروسک‌های روسی ساخته می‌شدند به طوری که یک تابوت در تابوت دوم و سپس هر دو تابوت در تابوت سوم قرار داده می‌شدند. استفاده از طلا و سنگ‌های قیمتی در «پادشاهی نوین» رواج پیدا کرد.

در دوران «پادشاهی میانه» نخستین‌بار تابوت‌ها به شکل انسان ساخته شدند و بقایای انسان در درون جعبه‌ای مستطیل‌شکل با طراحی ساده قرار داده می‌شد.

پروژه مرمت تابوت‌ها از یک سال پیش آغاز شده بود و در اوایل جولای به پایان رسید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …