عملیات اجرایی پتروشیمی پاسارگاد آغاز شد

عملیات اجرایی پتروشیمی پاسارگاد آغاز شد

عملیات اجرایی پتروشیمی پاسارگاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان امروز با حضور ویدیو کنفرانسی رئیس جمهور آغاز شد.

به گزارش ایسنا، قاسمی، مدیرعامل گروه مالی پاسارگاد دراین مراسم با اشاره به نگاه ویژه به محل احداث این مجتمع درمنطقه محروم استان هرمزگان گفت: ایجاد اشتغال در مناطق محروم یکی از اصلی ترین اولویت‌ها محسوب می‌شود که دراین راستا احداث مجتمع پتروشیمی پاسارگاد در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته وی این طرح که در راستای جلوگیری از صدور مواد خام هیدروکربوری، ایجاد اشتغال در مناطق محروم ساحلی و ایجاد درآمد صادراتی چند صد میلیون دلاری در سال، درست بعد از چهار ماه از آغاز عملیات اجرایی طرح مشابه در منطقه آزاد چابهار و در سواحل محروم مکران شروع می‌شود، حاکی از توجه به توسعه سرمایه‌گذاری طرح‌های مهم صنعتی و معدنی در کشور در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره بر اینکه پیش بینی شده در این منطقه چندین طرح پتروشیمی توسط بخش خصوصی به اجرا درآید، اظهار کرد: با این حال مجتمع پتروشیمی پاسارگاد اولین طرح بزرگ در این منطقه است که نیاز به حمایت دولت، صندوق توسعه ملی و دستگاه‌های ملی و استانی دارد.

بنابر اظهارات مدیرعامل گروه مالی پاسارگاد، طرح پتروشیمی پاسارگاد بعد از انجام مطالعات امکان سنجی مفصل و کسب مجوزهای لازم به منظور تولید انواع پلیمرها از خوراک گاز طبیعی با سرمایه گذاری حدود ۱.۵ میلیارد یورو در سه فاز به اجرا خواهد رسید.

این مقام مسئول از اجرای فاز اول این پتروشیمی شامل تبدیل گازطبیعی به متانول در این روز خبرداد و خاطرنشان کرد: در ساخت تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز این طرح از حداکثر توان تولید داخل استفاده خواهد شد.

گفتنی است، دراین مجتمع پتروشیمی محصولاتی همچون متانول با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن، الفین با ظرفیت تولید ۶۲۲ هزار تن در سال، پلی پروپیلن با ظرفیتی بالغ بر ۲۵۰ هزار تن، پلی اتیلن سنگین با ۳۱۰ هزار تن تولید سالانه  و برای اولین بار در کشور با ظرفیت تولید ۵۰ هزار تنی اتیلن پروپیلن دی ان مونومر در هر سال تولید خواهد شد.

خوراک این مجتمع گاز طبیعی بالغ بر ۴.۲ میلیون مترمکعب در شبانه روز خواهد بود که قرار است که از طریق خط لوله سراسری هفتم به این مجتمع انتقال یابد.

طرح عظیم مجتمع پتروشیمی پاسارگاد در زمینی به مساحت ۱۶۰ هکتار واقع در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، در استان هرمزگان و در ۳۰ کیلومتری شرق منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار گرفته است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …