فضاپیمای "اوریون" آماده پرواز به ماه است

طبق اعلام ناسا، فضاپیمای “اوریون” بالاخره برای پرواز به کره ماه آماده شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، فضاپیمای “اوریون”(Orion) ساخته شرکت “لاکهید مارتین”(Lockheed Martin) یک قدم ملموس برای بازگشت انسان به ماه برداشته است.

طبق اعلام ناسا، این غول هوافضایی، مونتاژ و آزمایش سفینه “اوریون” را به پایان رسانده و آن را آماده انجام ماموریت آزمایشی “آرتمیس آی   “(Artemis I در سال 2021 کرده و آن را به ناسا منتقل کرده است.

اکنون فقط کارهای آماده سازی نهایی مانده است که شامل بارگیری سوخت، یکپارچه سازی سیستم هشدار و لغو پرتاب و نصب سفینه روی موشک “SLS” ناسا است.

ماموریت “آرتمیس I” یک ماموریت بدون سرنشین خواهد بود. سفینه “اوریون” طی این ماموریت به دور ماه خواهد چرخید ​​تا به تأیید سیستم‌های خود و همچنین موشک “SLS” و تیم‌های زمینی پیش از انجام ماموریت “آرتمیس II” کمک کند، ماموریتی که اولین مأموریت سرنشین‌دار با همراهی فضانوردان ناسا خواهد بود. البته فضانوردان تا انجام ماموریت “آرتمیس III” قدم به سطح ماه نخواهند گذاشت.

اگرچه آماده شدن “اوریون” یک لحظه مهم تاریخی است، اما هنوز سوالات و ابهاماتی در مورد آینده برنامه “آرتمیس” وجود دارد. به عنوام مثال، آخرین بودجه اختصاص یافته از سوی کنگره به برنامه “آرتمیس” برای فرود دوباره در ماه در سال 2024 کاهش یافته است و به احتمال زیاد دولت بایدن با توجه به بحران بیماری کرونا و تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد آمریکا ناشی از این شیوع این بیماری، این برنامه را در اولویت قرار نخواهد داد.

بنابراین ماموریت “آرتمیسI” احتمالاً به جلو پیش خواهد رفت، اما نباید تعجب کرد اگر “اوریون” بعد از آن تا مدتی بدون استفاده بماند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …