لحظه ورود یک شهاب واره به جو زمین+فیلم

یک کشتی تحقیقاتی فیلم لحظه ورود یک شهاب واره به جو زمین را ثبت کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک شهاب واره آسمان شب اقیانوس نزدیک استرالیا را روشن کرد و به عنوان یک توپ آتشین ظاهر شد و سپس بر فراز اقیانوس از هم پاشیده شد و صحنه خیره کننده‌ای ایجاد کرد که توسط دوربین‌های یک کشتی تحقیقاتی ثبت شده است. یک کشتی تحقیقاتی در لحظه مناسب هنگامی که در آب‌های ساحل تاسمانی در حال سفر بود موفق به ثبت تصاویری از  لحظه ورود شهاب واره به جو زمین شد.

درخشش شدید نور که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده بود و به رنگ سبز می درخشید ، ساعت ۹:۳۰ شب به وقت ساعت هماهنگ جهانی چهارشنبه مشاهده شد. فیلم‌ها و تصاویر زیادی از آن منتشر شدند اما تنها دوربین‌هایی که لحظه ورود آن را ثبت کردند دوربین‌هایی بودند که در  کشتی نصب شده بودند.

محققان گفتند شهاب سنگ با ورود به جو مستقیم از آسمان مقابل کشتی عبور کرد و سپس در آسمان شکسته شد. تماشای فیلم بسیار شگفت آور بود و ما بسیار خوش شانس بودیم که همه آن اتفاقات را توانستیم توسط آن دوربین‌ها ثبت کنیم.

محققان گفتند شهاب سنگ‌ها با سرعت فوق العاده بالایی وارد جو می‌شوند که سرعت آنها از ۲۵ هزار مایل در ساعت تا ۱۶۰ هزار مایل در ساعت است، این سرعت، انرژی جنبشی آنها را به اشکال دیگر مانند گرما، نور و صدا تبدیل می‌کند.

در فضا، این اجرام سیارک‌هایی هستند که در مسیر خود حرکت می‌کنند. با این حال اگر به دلیل جاذبه سیاره ما خیلی به زمین نزدیک شوند، مسیر آنها می‌تواند تغییر کند.

یک سیارک(Asteroid) و یا شهاب‌واره که وارد جو زمین می‌شود شهاب سنگ نام می‌گیرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …