ماجرای تخریب کاشی‌کاری امامزاده حسین (ع) قزوین چیست؟

ایسنا/قزوین پنجشنبه شب، دوم مرداد فیلم تخریب بخشی از کاشی‌کاری رخبام امامزاده حسین (ع) در فضای مجازی منتشر شد، در این فیلم تخریب علنی اثر تاریخی دیده می‌شود که با واکنش دوست‌داران میراث فرهنگی مواجه شده است.

امامزاده حسین (ع) نامی آشنا در میان مردمی است که سالیان سال است مأمن آرامش روح و قلب‌شان بقعه شاهزاده حسین (ع) فرزند امام هشتم است. کمتر قزوینی را می‌توانید پیدا کنید که امامزاده حسین (ع) را نشناسد یا به زیارت این بارگاه نرفته باشد؛ ‌هرچند که همچنان میان پژوهشگران تاریخ در این باب که شاهزاده حسین (ع) فرزند امام رضا (ع) هست یا نه اختلافاتی وجود دارد.

پنجشنبه شب، دوم مرداد فیلم تخریب بخشی از کاشی‌کاری رخبام امامزاده حسین (ع) در فضای مجازی منتشر شد، در این فیلم تخریب علنی اثر تاریخی دیده می‌شود که با واکنش دوست‌داران میراث فرهنگی مواجه شده است، فعالان حوزه میراث فرهنگی معتقدند این تخریب حتی اگر برای بازسازی یا مرمت باشد غیراصولی است و نشان‌دهنده چشم پوشی یا ناآشنایی مدیران قزوین با ضوابط بدیهی کار است.

پس از انتشار این فیلم کاربری که شاید یکی از مسئولان این پروژه باشد در پاسخ به اعتراض فعالان میراث فرهنگی نوشت:

«تخریبی صورت نگرفته، پروژه ایمن‌سازی و آسیب شناسی صورت گرفته و کار در مرحله آغاز گمانه‌زنی از بام و محل‌های رطوبت زدایی انجام شده و ان‌شاالله از دوشنبه بام برداشته و باج‌های تهویه هوا و بازسازی و مرمت مجدداً‌ آغاز می‌شه…

این محل که برداشت شده دقیقاً ناشاقولی عمده و در حال ریزش بود،‌ داربست‌ها بابت موضوع تعبیه شده، آن کاشی‌ها هم دوره تاریخی نداره و کلاً لعاب روش رفته و امکان دانه‌گذاری نبود و باید مجدداً الگوبرداری شده و بازسازی‌ کرد. این کار را در بقعه آمنه خاتون انجام دادیم و در امامزاده حسین نیز مجدداً با ایمن‌سازی درست تهیه شده…»

طبق پیگیری‌های ایسنا آن بخش از کاشیکاری رخبام مجموعه امامزاده حسین (ع) که در این فیلم در حال تخریب است با الگویی صفوی در دوره قاجار ساخته شده و در زمانی که سعدالسلطنه در قزوین حضور داشته (حکومت ناصرالدین شاه قاجار) بازسازی شده است.

علی محمدپور، مسئول روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان قزوین در پاسخ به اعتراضات نوشته است: «باتوجه به جلسات متعدد میراث و اوقاف و تشکیل کارگروه مشترک،‌ تخریبی انجام نشده و مربوط به آغاز مراحل گمانه‌زنی، ‌رطوبت‌زدایی و بازسازی و مرمت می‌باشد».

آغاز مرمت امامزاده حسین (ع) از اول مرداد

حجت‌الاسلام سیدمصطفی مجیدی،‌ مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: موضوع مرمت امامزاده حسین (ع) از روز چهارشنبه اول مرداد آغاز شده است؛ تأمین اعتبار این پروژه بر عهده اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین بوده و نظارت و اجرای مرمت بر عهده میراث فرهنگی است.

وی ادامه داد: برای این امر کارگروهی متشکل از اوقاف و میراث فرهنگی استان تشکیل شده است؛ ‌طرح پروژه در وزارت میراث فرهنگی کشور تأیید و مجری کار هم به وسیله میراث فرهنگی معرفی شده است؛ دفتر فنی توسط میراث به ما معرفی شد و ما در حال انعقاد قرارداد هستیم، در نهایت تأیید و نظارت بر اجرای طرح به جهت فنی بر عهده میراث فرهنگی است.

مجیدی در پایان گفت: البته من فیلم منتشر شده را هنوز ندیدم اما تخریبی در کار نیست چون بحث نظارت و اجرا با ورود متقن و دقیق میراث فرهنگی است،‌ آقای مهندس نصیری مدیر این پروژه از افراد فنی میراث فرهنگی است و هرگونه اتفاقی قرار باشد در بقعه امامزاده حسین (ع) بیفتد با نظارت این فرد انجام می‌شود چون وی رابط اصلی میراث در امامزاده حسین (ع) است.

کاشی‌ها طبله کرده‌ و خطر سقوط داشت

برای پیگیری موضوع با علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی قزوین تماس گرفتیم و وی درخصوص فیلم منتشر شده در فضای مجازی به ایسنا گفت: پروژه مرمت امامزاده حسین (ع) قزوین توسط میراث فرهنگی در حال انجام است و این امر با مطالعه و طرح مکتوب آغاز شده است.

وی ادامه داد: کاشی‌ها طبله کرده‌ و از سازه اصلی جدا شده‌اند و چون خطر سقوط داشتند آن را برداشتیم تا مرمت اتفاق بیفتد و این کار هم کاملاً قانونی است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …