مرمت اضطراری گنبدهای بازار دَوه چی تبریز

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز از مرمت اضطراری گنبدهای بازار دَوه چی (شتربان) خبر داد.

حسین اسمعیلی سنگری با اعلام این خبر، گفت: بازار سرپوشیده‌ی تبریز، سند باشکوه فرهنگ، هنر، تاریخ و اقتصاد آذربایجان است که با توجه به چنین جایگاهی مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی همواره در اولویتهای کاری پایگاه جهانی بازار و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی قرار دارد.

وی با بیان اینکه مرمت بخشهای در معرض آسیب و نیازمند استحکام بخشی بازار جهانی تبریز بطور مداوم در حال اجرا است، اظهار کرد: با توجه به اینکه گنبدهای این بازار نیازمند رسیدگی و استحکام بخشی بود، از اسفندماه سال 98 پروژه مرمت اضطراری گنبدهای مذکور توسط پایگاه جهانی بازار تبریز آغاز و تا پایان سال 99 تداوم خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز، با اشاره به اقدامات انجام شده در این مرحله از مرمت اضطراری گنبدهای بازار دَوه چی، گفت: طی شش ماه گذشته اقداماتی نظیر سبک سازی و برداشتن طاق‌ها و گنبدهای پوسیده، بازسازی مجدد آنها و اجرای زیرسازی جهت عایق کاری گنبدها انجام شده است.

اسمعیلی در خاتمه گفت: این مرحله از مرمت اضطراری گنبدهای بازار دَوه چی با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال در حال اجرا است و تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …