مقابله با بلایای طبیعی با کمک رادارها

تحقیقات انجام گرفته توسط دانشگاه “کرتین”(Curtin) نشان می‌دهد که چگونه ماهواره‌های راداری می‌توانند به بهبود روند تشخیص، نظارت، آماده‌سازی و مقابله در برابر بلایای طبیعی در استرالیا مانند آتش‌سوزی، سیل و زلزله کمک کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایمکس، محققان از داده‌های رادار “روزنه ترکیبی”(Synthetic Aperture Radar) که توسط ماهواره‌ی سنتینل-۱(Sentinel-۱) آژانس فضایی اروپا جمع‌آوری شده بود استفاده کردند.

دکتر امی پارکر(Amy Parker)، محقق اصلی این تحقیقات از دانشکده‌ی علوم زمین و سیارات کرتین می‌گوید که ماموریت ماهواره‌ی سنتینل-۱ اولین مجموعه‌ی کامل جهانی از داده‌های رادار روزنه ترکیبی را فراهم کرده است که فرصتی برای ارزیابی خطرات در مکان‌های جدید از جمله استرالیا به ما می‌دهد.

دکتر پارکر می‌گوید: علت ارزشمند بودن این رادار این است که می‌تواند در همه‌ی شرایط آب‌ و هوایی و در روز و شب سطح زمین را بررسی کند. در حالی که سامانه‌های قدیمی بررسی زمین، تحت تاثیر ابر، مه، باران و دود بودند.

از داده‌های این رادار می‌توان برای تهیه نقشه‌های توپوگرافی دقیق، ردیابی حرکات سطح زمین، بررسی تغییر کاربری زمین‌ها و تهیه نقشه‌ای از آسیب به زیرساخت‌ها استفاده کرد که همه‌ی این موارد می‌تواند به بهبود ردیابی و پاسخ‌دهی به بلایای طبیعی کمک کند.

اگرچه رادار روزنه ترکیبی منبع خوبی برای ارزیابی خطرات است اما برداشت‌های متفاوتی از داده‌های به دست آمده از آن می‌توان داشت و در استرالیا استفاده از آن محدود به موارد خاصی شده است.

در این تحقیقات داده‌های این رادار به ۹ مورد مهم اختصاص داده شد تا توانایی رادار به عنوان ابزاری برای پیشگیری و کاهش بلایا ارزیابی شود. موارد مورد بررسی شامل آتش‌سوزی، سیل و زلزله بود.

دکتر پارکر می‌گوید: برای مثال ما دشت‌های سیلابی وایلدمن(Wildman) در سرزمین شمالی را مورد بررسی قرار دادیم و دریافتیم که این رادار می‌تواند به تهیه نقشه‌ی الگوهای سیل و دشت‌های سیلابی کمک کند.

همچنین این رادار می‌تواند به فراهم کردن امنیت برای مکان‌هایی که معادن در آن‌ها قرار دارند و درک فعالیت‌ها و خطرات مربوط به زمین‌لرزه کمک کند.

پارکر می‌گوید: پیش از این تصور می‌کردیم که استفاده از داده‌های رادار روزنه ترکیبی بسیار گرانقیمت است اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که با استفاده از ماهواره‌ی سنتینل-۱ می‌توانیم تصاویر اقتصادی و کاملی از استرالیا به دست آوریم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …