موزه نفت‌سوزهای کرمان در جهان بی‌نظیر است

ایسنا/کرمان مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با اشاره به موزه نفت سوزها در کرمان تاکید کرد: این چنین موزه‌ای را در هیچ کجای دنیا نداریم و این موزه جزو دارایی‌های شهر کرمان است.

 “اکبر نعمت‌الهی” بعد از ظهر امروز 12 اسفندماه در آئین افتتاح موزه نفت‌سوزها در کرمان گفت: مدیریت موزه‌های وزارت نفت از پنج سال قبل ایجاد شده که به دنبال جمع‌آوری و حفظ میراث و اسناد صنعت نفت است.

وی ادامه داد: تاکنون 124 نقطه را به ثبت ملی رسانده ایم، همچنین 40 میلیون برگ سند تاریخی و  13 هزار شیء تاریخی جمع آوری شده و بعد از مرمت در گنجینه ها نگهداری می‌کنیم.

نعمت اللهی تصریح کرد: امروز پنجمین موزه افتتاح می‌شود و تا پایان سال 1400 موزه‌های صنعت نفت به هشت موزه در کشور خواهد رسید.

مدیر موزه‌ها و مرکز اسناد صنعت نفت با بیان اینکه در بلندمدت به دنبال راه‌اندازی 28 موزه دیگر در سراسر کشور هستیم، اظهار کرد: موزه کرمان یک موزه ویژه‌ای است و نفت سوزها در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

وی افزود: اشیاء قدیمی نفت سوز را از حدود 17 استان کشور شناسایی و جمع آوری کردیم و در چهار سالن به نمایش گذاشته شده و در بخشی از این موزه به تاریخ کرمان و فعالیت‌های انگلیس پرداخته و به تصویر کشیده شده است و امیدواریم بتوانیم فاز 2 و 3 این موزه را راه‌اندازی کنیم.

نعمت‌الهی بیان کرد: برای راه‌اندازی موزه نفت‌سوزها در سه سال اخیر بسیار زحمت کشیده شد و 70 درصد ساختمان قدیمی که متعلق به دوره زندیه و از بین رفته بود با همت و همکاری اداره کل میراث فرهنگی و شرکت پخش فراورده‌های نفتی در دو مرحله مرمت شد و برای حفظ این ساختمان آن را به موزه تبدیل کردیم.

وی تاکید کرد: این چنین موزه‌ای را در هیچ کجای دنیا نداریم و این موزه جزو دارایی‌های شهر کرمان است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …