موفقیت محققان دانشگاهی در انتقال جنین اسب

پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در قالب یک طرح پژوهشی آزمایشی(پایلوت)، از یک مادیان اصیل و ارزشمند نژاد دره شوری اقدام به گرفتن جنین و انتقال آن به رحم یک مادیان گیرنده نمودند.

به گزارش ایسنا، در این طرح ابتدا سیکل فحلی مادیان دهنده و گیرنده همزمان سازی شد. مادیان دهنده تلقیح شده و زمان تخمک گذاری مادیان های دهنده و گیرنده با انجام سونوگرافی های متعدد تعیین شد. در روز ۸ پس از تخمک گذاری، شستشوی رحمی مادیان دهنده انجام شد و جنین جداسازی شده به رحم مادیان گیرنده منتقل شد. در نهایت، آبستنی مادیان گیرنده در روزهای ۷ و ۹ پس از انتقال با انجام سونوگرافی مورد تایید قرار گرفت.

با استفاده از این فناوری، می‌توان پیش از آبستن شدن یک مادیان ارزشمند، اقدام به اخذ جنین و انتقال به مادیان‌های گیرنده کرد و از این طریق تعداد کُرّه‌های قابل تولید از یک مادیان ارزشمند را افزایش داد. این فناوری جذابیت و سودآوری فراوانی در صنعت اسب‌داری کشور دارد.

تمامی محلول‌ها و لوازم مصرفی در انجام این طرح در پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد ساخته شده است.

به نقل از وزارت علوم، در ابتدای تیرماه سال جاری نیز پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد در طرح مشترک با دانشگاه جامع امام حسین (ع) با عنوان “بهینه کردن فناوری‌های لقاح خارج رحمی و انتقال جنین در گوسفند به منظور کاربردی شدن در ایران” موفق به تولد بره‌های حاصل از انتقال جنین‏‌های آزمایشگاهی گوسفند به گیرنده‌‏ها به روش لاپاروسکوپی شدند که حاصل آن تولد بره‌های دوقلوی کاملاً سالم و نرمال بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …