نگران سلامت روان دانشجویان بعد از کرونا هستیم/نمی شود خودکشی دانشجویان را کتمان کرد

رئیس مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نگران سلامت روان دانشجویان بعد از دوران شیوع کرونا ویروس هستیم. گفت: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی از سال ۲۰۱۶ درصد اضطراب و افسردگی در بین دانشجویان تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر حمید پیروی در نشست خبری نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید -۱۹ که امروز در دانشگاه شریف برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ما شاهد  مشکلات روانشناختی در بین جامعه از جمله جوانان و دانشجویان باشیم باید بیشتر از این توجه مسئولان  را جلب این موضوع کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: برای دوران پسا کرونا سه سناریو در دانشگاه ها می توانیم داشته باشیم اول اینکه یا به وضعیت سابق آموزش بر میگردیم  و در این شرایط  دانشجویان در خوابگاه ها و کلاس های درس حاضر می شوند.

رئیس مرکز مشاوره و سلامت دانشگاه تهران افزود: دوم اینکه  ممکن است بگوئیم در شرایط کرونا اتفاقی از نظر سلامت روح و روان برای دانشجویان نیفتاده و حتی سلامت روان دانشجویان افزایش و تاب آوری آنها بیشتر شده است.

وی تاکید کرد: سناریوی سوم این است که بگوئیم سلامت روان دانشجویان تحت تاثیر کرونا آسیب دیده است و باید برای این موضوع راهکاری اندیشیده شود.

دکتر پیروی خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد از سال ۲۰۱۶ اضطراب و افسردگی ۵۰ درصدافزایش یافته است و ممکن است بعد از کرونا این آمار مجدد افزایش یابد. بنابراین نگران وضعیت روانشناختی دانشجویان در دوران پسا کرونا هستیم.

دبیر اجرایی اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید -۱۹ با اشاره به اینکه این کنگره به بررسی سلامت روان دانشجویان می پردازد، گفت: جلسات داوری این کنگره ۱۱ دی ماه برگزار شد تعدادی مقاله در این کنگره به صورت  آن لاین ارایه می شوند و ۱۵۰۰ نفر می توانند در این برنامه علمی مشارکت کنند. ما گواهی برای شرکت کنندگان صادر میکنیم و سامانه ای برای ارائه مقاله راه اندازی خواهد شد.

پیروی تاکید کرد: ما در دانشگاه تهران با ۲۲ هزار دانشجو مستقیما ارتباط گرفتیم مسائل اقتصادی و اجتماعی و سلامتی را بررسی کردیم و حتی برای اولین بار در آموزش عالی طرح کارنامه سلامت روان دانشجویان شاغل به تحصیل را بررسی کردیم.

وی در پایان گفت: در مجموع استرس دانشجویان نسبت به قبل از کرونا بیشتر شده است و  دانشجویان ورودی جدید بیشتر تحت تاثیر شرایط و آسیب های ناشی از کرونا قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …