نیاز عاجل به حمایت

یک ناشر با گله از روند کار یکی از بانک‌ها برای اعطای تسهیلات حمایتی به ناشران می‌گوید: با توجه به وضعیت فعلی و تعطیلی‌های ناشی از کرونا ناشران نیاز عاجل به حمایت دارند.

سعید اردهالی، مدیر نشر اختران، درباره اعطای تسهیلات حمایتی به ناشران به ایسنا گفت: ظاهرا بانک‌های دیگر شروع به اعطای وام کرده‌اند اما بانک صادرات هنوز مشکل دارد و شروع نکرده است. تا جایی که می‌دانم از چند نفر از همکاران ما مبلغی برای ضمانت خواسته‌اند و یا هزینه‌ای از حساب‌شان برای اعطای وام کسر کرده‌اند. حدود ۲۰ روز است که از اعلام پرداخت وام‌ها می‌گذرد اما بانک صادرات هنوز شروع نکرده و معلوم هم نیست که کی شروع خواهد کرد.

 او افزود: از زمان اعلام اعطای وام، دریافت‌کنندگان فرصتی برای بازپرداخت آن دارند؛ یعنی اگر از اول ماه اعطای وام شروع شود مثلا تا چهار ماه دیگر فرصت دارند تا پرداخت اقساط را شروع کنند. قاعدتا اگر سه ماه دیگر این وام را به من و همکار من بدهند ما برای شروع بازپرداخت وام‌ها یک ماه داریم و هرچه به تاریخ فرجه نزدیک شویم کار برای فعالان حوزه نشر و کتاب سخت‌تر می‌شود. در این سخت‌گیری و تعطیلات ناشی از کرونا همکاران مشکل و نیاز عاجل دارند و باید هرچه زودتر این مسائل را حل کنند و کاغذ و ملزومات نشر را بخرند. این چیزی نیست که هر وقت دادند فرقی نکند. ظاهرا بانک صادرات به صرافت نیفتاده است که این کار را انجام دهد و دلیش را هم نمی‌دانیم.

این ناشر درباره این‌که آیا مسئولان توضیحی برای تأخیر در اعطای وام نداده‌اند، اظهار کرد: وزارت ارشاد و وزارت صمت با بانک‌ها تفاهم‌نامه داشتند و به بانک‌ها هم ابلاغ شده است. همان‌طور که گفتم بانک‌ها هم شروع به اعطای وام کرده‌اند اما بانک صادرات  هنوز معلق است و شروع نکرده است. البته به شعبه‌ها که مراجعه می‌کنیم، می‌گویند مشکل از سیستم است و باید سیستم باز شود اما تصمیم‌گیرنده و یا مرکز بانک یا هر مقامی که هست، سیستم را باز نکرده است و دست شعبه‌ها نیست.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …