همکاری محیط زیست و جهاد کشاورزی برای حفاظت از تالاب‌های کشور

معاون محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان حفاظت محیط زیست از امضای تفاهمنامه بین این معاونت با رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد.

به گزارش ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده افزود: این تفاهمنامه در جهت همکاری در حفاظت و احیای تالاب‌های ایران از طریق توانمندسازی و جلب مشارکت جوامع محلی در استقرار برنامه کشاورزی پایدار در جهت حمایت از اجرای هر چه موثرتر اقدامات اولویت‌دار برنامه‌های مدیریت مصوب تالاب‌ها، تعمیم نتایج و دستاوردهای پروژه “همکاری در احیای دریاچه ارومیه” در سایر تالاب‌های کشور و فراهم‌سازی امکان دسترسی به گزارش‌ها و اطلاعات فنی منعقد شد. در این تفاهمنامه تمرکز بر تالاب‌های دارای برنامه مدیریت زیست بومی و ثبت شده در کنوانسیون رامسر است.

وی اضافه کرد: از جمله موضوعات مهم این تفاهمنامه می توان به تدوین پیش‌نویس سیاست‌ها و قوانین مشترک در برنامه هفتم توسعه اقتصادی- اجتماعی کشور، به گونه‌ای که متضمن حفاظت از تالاب‌های کشور و تعمیم الگوی کشاورزی پایدار باشد اشاره کرد.

در ادامه این برنامه علی ارواحی – مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران – با اشاره به سابقه اجرای پروژه الگوسازی مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه از طریق کشاورزی پایدار در همکاری مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهادکشاورزی و برنامه توسعه ملل متحد اظهار کرد: این پروژه و پایلوت های کشاورزی پایدار از سال ۱۳۹۳ تاکنون برای هفت سال متمادی و در بیش از ۲۰۰ روستا واقع در استان های آذربایجان غربی و شرقی اجرا شده است و در نتیجه آن شاهد دستاوردهای ارزشمندی بودیم که از آن جمله می توان به کاهش آب مصرفی و نهاده های شیمایی به ترتیب به میزان ۳۰ و ۴۰ درصد و ارتقای سطح مشارکت جوامع محلی و بهره برداران بومی در بخش کشاورزی اشاره کرد.

وی در پایان گفت: تفاهمنامه ای که بین معاونت محیط زیست دریایی و تالابهای سازمان محیط زیست و ریاست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به امضا رسید نقطه عطفی ست برای زمینه سازی تعمیم دستاوردهای پروژه کشاورزی پایدار در سراسر حوضه دریاچه ارومیه و سایر تالابهای کشور و امید است با همگرایی بیشتر و همکاری موثرتر دست اندرکاران مدیریت تالابها شاهد بهبود وضعیت تالابهای کشور باشیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …