پایبندی ۱۰۰ درصدی اوپک پلاس به توافق کاهش تولید نفت

در آستانه نشست چهارم ژانویه اوپک پلاس، منابع آگاه از پایبندی بیش از ۱۰۰ درصدی تولیدکنندگان این گروه به توافق کاهش تولید در نوامبر خبر دادند.

به گزارش ایسنا، یکی از منابع آگاه به رویترز گفت: نرخ پایبندی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید در نوامبر به ۱۰۴ درصد و متحدانشان شامل روسیه به ۹۵ درصد رسید و مجموع پایبندی گروه اوپک پلاس ۱۰۱ درصد بود.

روسیه هفته گذشته اعلام کرد از افزایش تولید گروه اوپک پلاس به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز دیگر در فوریه حمایت می کند. این موضع در حالی مطرح شد که برخی از اعضای این گروه با توجه به موج اخیر شیوع ویروس کرونا نگرانند اقدام مذکور زودهنگام باشد و به اشباع عرضه در بازار منتهی شود.

یک منبع آگاه دیگر در اوپک پلاس گفت: تصور نمی کنم پیش بینی تقاضا برای نفت در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ بهتر از پیش بینیهای اوایل دسامبر باشد به خصوص که بسیاری از کشورها در اروپا تا پایان ژانویه در قرنطینه می مانند.

چندین کشور اروپایی از جمله انگلیس، آلمان و فرانسه محدودیتهای رفت و آمد را برای مقابله با موج جدید شیوع بیماری اعمال کرده اند.

اوپک پلاس در اوایل دسامبر با تسهیل محدودیت عرضه خود از ۷.۷ میلیون بشکه در روز به ۷.۲ میلیون بشکه در ژانویه موافقت کرد در حالی که ابتدا قرار بود تولیدش را از ژانویه حدود دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

تحت توافق دسامبر، افزایش احتمالی تولید در ماههای بعد از ۵۰۰ هزار بشکه در روز فراتر نخواهد رفت.

بر اساس گزارش رویترز، یکی از این منابع آگاه گفت: افزایش یا عدم افزایش تولید در فوریه تاثیر چندانی در توازن بازار نخواهد داشت. مسئله مهم این است که تولید در ژانویه دو میلیون بشکه در روز افزایش نخواهد یافت.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …