چنبره وعده‌های توخالی بر بزرگترین غار آبی آسیا

ایسنا/کرمانشاه 45 سال از کشف بزرگترین غار آبی آسیا توسط چند زمین شناس انگلیسی می گذرد. غاری زیبا و شگفت انگیز در دامنه کوه شاهو که محققان فرانسوی تخمین زده اند حدود 65 سال پیش متولد شده است.

غار اعجاب انگیز قوری قلعه با همه دالان های عجیب و غریبش، کریستال های سفید و براق، قندیل هایی آویزان به مانند چلچراغ و تالارهای بی نظیرش تا یکی دو دهه پیش گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. گردشگرانی که تنها می توانستند حدود 500 متر از فضای داخل غار را ببیند، اما همین مسیر اندک هم آنقدر شگفتی و زیبایی داشت که علاقمندان زیادی را به خود جذب می کرد.

این غار با همه شکوه و عظمتش و زیبایی بی حد و اندازه اش و واقع شدن در نزدیکی سه شهر گردشگرپذیر جوانرود، پاوه و روانسر می رفت تا به یکی از قطب های گردشگری کرمانشاه تبدیل شود، اما کمی مدیریت، تبلیغات و زیرساخت می خواست که در این سالها به چشم ندید.

بیش از یک دهه قبل مجموعه غار قوری قلعه به منظور حفاظت و ساماندهی به شرکت توسعه گردشگری به عنوان یک شرکت خصولتی واگذار شد و امید بود تا با تدوین طرح جامع گردشگری و اجرای برخی پروژه های گردشگری این زیبای کمتر شناخته شده را به یکی از مناطق گردشگر پذیر تبدیل کند.

اجرای طرح های گردشگری متنوع با حضور سرمایه گذاران از حدود پنج سال پیش به صورت جدی‌تر مطرح شد تا جایی که مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان در کارگروه گردشگری سال 1396 از تعریف 28 پروژه برای این مجموعه گردشگری خبر داد و یکسال بعد نیز مدیرعامل وقت شرکت توسعه گردشگری استان تعداد پروژه های طرح شده در قوری قلعه را از 28 به 14 پروژه رساند و به ایسنا گفت: در طرح جامع گردشگری قوری قلعه اجرای 14 پروژه توریستی از جمله طرح زیپ لاین، سورتمه کوهستان، پارک کودک، کمپینگ های ویلای جنگلی با استفاده از مصالح بومی، هایپر مارکت بین راهی و… دیده شده که با اجرای این طرح ها شاهد تحول گردشگری بزرگی در مجموعه قوری قلعه خواهیم بو د و در نظر داریم با اجرای این پروژه ها زمان حضور گردشگران در مجموعه تفریحی و نوریستی قوری قلعه را افزایش دهیم.

با روی کار آمدن مدیریت جدید مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری قول های دیگری هم برای بهتر شدن شرایط قوری قلعه داده شد، تاجایی که حامدسپهری در پاییز سال 1397 در گفت و گو با ایسنا، خبر از اجرای فاز دوم توسعه غار قوری قلعه داد و اعلام کرد: تاکنون حدود 16 پروژه برای اجرایی شدن در این مجموعه لکه گذاری کرده‌ایم که پس از انجام مقدمات لازم کار واگذاری آنها به سرمایه گذاران را آغاز خواهیم کرد.

حالا چندسالی از وعده های ایجاد زیرساخت های گردشگری مختلف برای غار قوری قلعه می گذرد، اما هیچکدام به بار ننشسته و قوری قلعه کماکان روزهای سرد و کم فروغ خود را سپری می کند.

آنطور که معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان می گوید، این اداره کل در سالهای گذشته تلاش کرده تا بتواند از طریق بازپرس گیری مجموعه قوری قلعه از شرکت توسعه گردشگری، آن را از شرایط بغرنجی که به آن دچار شده بود، خارج کند، اما معاون عمرانی استاندار سابق کرمانشاه مانع از این کار می شد.

علی اصغر رشنو در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: قوری قلعه یکی از مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه بود که متاسفانه در ادوار قبل به شرکت توسعه به عنوان یک شرکت خصولتی واگذار شد، درحالی که این شرکت نیمه دولتی امکان اجرای پروژه های گردشگری را در این منطقه نمونه گردشگری نداشت و باید به شرکت خصوصی واگذار می شد تا امکان اجرای پروژه ها را در آن داشته باشد.

وی اضافه کرد: در زمان استاندار پیشین کرمانشاه نامه ای از سوی وزارتخانه برای ایشان ارسال شد که در آن قید شده بود که شرکت توسعه گردشگری وجاهت قانونی لازم را برای اداره این مجموعه گردشگری ندارد، اما حمایت آقای نیک کردار معاون استاندار پیشین از شرکت توسعه گردشگری مانع از انجام  این کار شد، حتی در یکی از کارگروه های گردشگری دستور حذف قوری قلعه از مناطق نمونه گردشگری به منظور اینکه شرکت توسعه بتواند این مجموعه را کماکان در اختیار داشته باشد را داد و در جلسه مصوب شد و قرار براین بود در هیات دولت نیز این مصوبه مورد بررسی و تصویب قرار گیرد که البته هنوز هم اجرایی نشده است.

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی استان با تاکید براینکه شرکت توسعه گردشگری تاکنون در غار قوری قلعه که یکی از بهترین پتانسیل های استان است هیچ سرمایه گذاری انجام نداده، اعلام کرد: اگر این روند همینطور ادامه پیدا کند، آسیب های زیادی متوجه غار خواهد شد، کمااینکه هم اکنون هم نور پردازی های غیراستانداری که در غار وجود دارد، باعث تشکیل جلبک های سبز در غار شده که این مسئله به اکوسیستم غار صدمه می زند، درحالیکه نور استاندارد آن به شکلی باشد که مانع از فتوسنتز در غار شود.

وی در ادامه با بیان اینکه از چندسال پیش اجرای تعدادی پروژه در این مجموعه  گردشگری در دستور کار قرار گرفته، عنوان کرد: براساس طرح و نقشه قرار بود بخشی از زمین های منابع طبیعی که در اطراف مجموعه بود را در اختیار شرکت توسعه قرار دهند که از طریق سرمایه گذار در آنها پروژه داشته باشد، اما متاسفانه پس از واگذاری آنها را به مردم دادند و غرفه هایی احداث شد که طبق طرح و نقشه نبود و آلودگی بصری را در مجموعه بوجود آورد.

رشنو با تاکید براینکه اگر شرکت توسعه گردشگری متولی غار قوری قلعه نبود، این غار به یکی از بهترین مجموعه های گردشگری ایران تبدیل می شد، گفت: متاسفانه طی سالهای گذشته هرنقطه گردشگری استان که به این شرکت واگذار شده، چون سرمایه گذاری نداشته به جای آبادانی به سمت ویرانی رفته که از جمله می توان به سراب نیلوفر تا یکی دو سال پیش، کاجستان بیستون، هتل لاله بیستون که در حال حاضر هر بخش آن را به یک نفر واگذار کرده اند و سد شیان و دره اژدها اشاره کرد.

وی  به تعریف 16 پروژه گردشگری برای قوری قلعه در سالهای اخیر اشاره کرد و افزود: باتوجه به طرح جامع تعریف شده برای قوری قلعه مقرر شد که این 16 پروژه توسط شرکت توسعه گردشگری در قوری قلعه اجرایی شود، اما متاسفانه به واسطه ناتوانی این شرکت این پروژه‌ها هنوز روی کاغذ مانده است.

معاون سرمایه گذاری گردشگری استان اضافه کرد: شرکت توسعه گردشگری به عنوان متولی مجموعه قوری قلعه نه خودش در این مجموعه سرمایه گذاری می کند و نه سرمایه گذاری را جذب می کند و همین مسئله رکورد و خواب عمیق این منطقه زیبای گردشگری را به همراه داشته است.

در پایان باید گفت، غار قوری قلعه با روستای پلکانی و هدف گردشگری که در کنارش دارد، در گذشته نه چندان  دور یکی از مناطق مهم گردشگرپذیر استان بود که اکنون درحالی که اورامانات جهانی شده و در آینده سیل گردشگران را به این منطقه خواهیم داشت، قطب بودن خود را در گردشگری از دست داده و مسئولین استانی باید به فکر چاره ای برای آن باشند.

تلاش خبرنگار ایسنا جهت گفت و گو با مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری استان درخصوص مشکلات غار قوری قلعه تا لحظه ارسال این خبر بی نتیجه بود. ایسنا آمادگی دارد نظر مسئولین شرکت توسعه گردشگری را نیز منعکس کند.

انتهای پیام


 

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …