کاخ سفید بی خیال اوپک شد

با رفتن ترامپ از کاخ سفید و سرگرم شدن دولت بایدن به مسائل دیگر، کاخ سفید در خصوص مسائل اوپک ساکت بوده است.

به گزارش ایسنا، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، هنگامی که قیمتهایی نفت افزایش پیدا می کرد، اوپک و متحدانش خود را برای سیل انتقادات ترامپ در توییتر و درخواست وی جهت اقدام برای پایین آوردن قیمتها آماده می کردند. اما با روی کار آمدن جو بایدن، اوضاع در کاخ سفید تغییر کرده است. تیم وی هنگامی که ماه میلادی جاری قیمت نفت برنت به بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کرد و افزایش ۴۰ درصدی از ابتدای سال ۲۰۲۱ نشان داد، هیچ حرفی به میان نیاوردند.

یک منبع آگاه در اوپک در این باره گفت: افراد بایدن در بخشهای دیگری مانند مبارزه با پاندمی مشغول هستند.

موضوع این نیست که توییتر دیگر ابزار ارتباطی مورد علاقه برای اعلام درخواستهای آمریکا نیست. بلکه به گفته منابع آگاه در اوپک، هیچ کس از دولت بایدن تاکنون به صورت غیررسمی با اوپک برای اعتراض نسبت به افزایش اخیر قیمتهای نفت تماس نگرفته است. افزایش اخیر قیمتها پس از تصمیم اوپک و متحدانش در مارس برای حفظ محدودیت عرضه فعلی در آوریل به جای افزایش تولید، روی داد.

معامله گران و منابع بازار می گویند هنگامی که اوپک و متحدانش در آوریل دیدار کنند، با علم بر این که کاخ سفید در کار آنها دخالت نمی کند، می توانند سیاستهای تقویت قیمتهای نفت را دنبال کنند. یک منبع معاملاتی و ناظر باسابقه اوپک در این باره گفت: اکنون زمان ایده آلی است. هیچ کس دیگر مجبور نیست نگران واکنش واشنگتن باشد زیرا ترامپ رفته است.

پس از افت شدید تقاضا که باعث سقوط شدید قیمتهای نفت در سال ۲۰۲۰ شد، قیمتها بهبود پیدا کردند. قیمت نفت برنت پس از تصمیم چهارم مارس اوپک پلاس برای حفظ محدودیت عرضه فعلی، در هشتم مارس به ۷۱ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه صعود کرد. با این حال جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید هنگامی که در چهارم مارس درباره تصمیم اوپک از وی سوال است، اظهارنظر مستقیمی نداشت و اعلام کرد آمریکا به کمک به شهروندان آمریکایی از طریق بسته محرک اقتصادی آمریکا متمرکز شده است.

قیمتهای نفت اکنون از رکورد بالایی که داشتند عقب نشینی کرده اند اما همچنان رشد ۲۰ درصدی از ابتدای سال نشان می دهند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار کرد: از ۲۰ ژانویه که بایدن به قدرت رسید، هیچ تماس مستقیمی میان آمریکا و کاخ سفید درباره سیاست نفتی یا قیمتها وجود نداشته است با این حال این به معنای آن نیست که بازار نفت کاملا از دایره توجه دولت کنار رفته است. دولت بایدن همزمان با بازگشایی اقتصادها و بهبود تقاضا برای نفت، همچنان تحولات بازار نفت را با دقت زیر نظر دارد تا ثبات اقتصادی به عنوان یک ضرورت کوتاه مدت را تضمین کند.

نمایندگان اوپک پلاس فعلا انتظار دارند تولید افزایش پیدا نکند و اگر در اول آوریل افزایش تولید مورد موافقت قرار گیرد، اندک خواهد بود.

سخنگوی شورای امنیت ملی در برابر این پرسش که آیا واشنگتن می خواهد اوپک پلاس با تولید بیشتر نفت موافقت کند، گفت: دولت متعهد به حمایت از سیاستهایی است که دسترسی شهروندان آمریکایی به منابع انرژی پایدار و مقرون به صرفه را تضمین می کند.

تضاد با رویکرد ترامپ از این واضحتر نمی تواند باشد. رییس جمهور سابق آمریکا اغلب از طریق توییتر اوپک را مستقیما خطاب قرار می داد و از این گروه علنا درخواست می کرد سیاست خود را تغییر دهد.

ترامپ در توییتی در ۱۸ ژوییه ۲۰۱۸ هنگامی که قیمت نفت به ۸۰ دلار صعود کرده بود، خطاب به اوپک نوشت: همین حالا قیمت نفت را کاهش دهید.

در آوریل سال ۲۰۲۰ که قیمتهای نفت سقوط کرد و تولیدکنندگان نفت آمریکا را مانند سایرین به ورطه فروپاشی کشاند، ترامپ به میانجیگیری میان عربستان سعودی و روسیه پرداخت که به توافق جدید اوپک پلاس برای محدودیت تاریخی تولید این گروه منتهی شد. و این توافق همچنان اجرا می شود.

اما بایدن از زمانی که به ریاست جمهوری آمریکا رسیده است، فاصله خود را از عربستان سعودی و روسیه که سران گروه اوپک پلاس هستند، حفظ کرده است. دولت وی سعودیها را بر سر ماجرای قتل جمال خاشقچی در سال ۲۰۱۸ هدف تحریم قرار داده است و رییس جمهور آمریکا اظهار کرده است ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود را یک قاتل می داند که باعث تیرگی کم سابقه روابط دیپلماتیک دو کشور از دوران پس از جنگ سرد تاکنون شده است.

بر اساس گزارش رویترز، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار کرد تیم بایدن به دنبال آن نیست که نقش کم تحرکتری در مقایسه با دولت ترامپ در اعمال نفوذ بر سیاست اوپک داشته باشد اما تاکید روی انرژی پاک است. آمریکا از روابط قوی با سایر اقتصادهای تولیدکننده نفت برای پیشبرد معنادار گذار انرژی پاک و پیگیری مشترک اهداف اقلیمی استفاده خواهد کرد. هدف مذکور، دستیابی به سطح کربن خنثی تا سال ۲۰۵۰ است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …