کارگران مشاغل پرخطر کی واکسن می زنند؟

کارگران مشاغل پرخطر کی واکسن می زنند؟

واکسیناسیون گروه‌های پرخطر شغلی در حالی از اواسط مرداد آغاز شده که مقامات کارگری تاکید دارند با توجه به آنکه بخشی از کارگران کشور در مشاغل پرخطر فعالیت می کنند به جهت حفظ سلامت باید در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، واکسیناسیون گروه‌های شغلی پرخطر همچنان که پیش از این اعلام شده بود از اواسط مردادماه آغاز شده و کار واکسیناسیون برای گروه‌های هدف با سرعت در حال انجام است، هرچند انتظار می‌رود مردم بیش از پیش نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی پایبند باشند تا موج پنجم بیماری کنترل شود.
همزمان با عید غیر خم واکسیناسیون مشاغل پرخطر شامل اساتید دانشگاه و حوزه، معلمان، کارمندان بانکها، زندانها و بخشهای حمل و نقل ریلی، دریایی و هوایی آغاز شده و کماکان ادامه دارد.
در حال حاضر گروه‌های شغلی زیادی همچون خبرنگاران، کارمندان بانکها، کلانتری ها، آموزشگاهها، آرایشگاهها، نانوایی ها، استخرها، هتل ها، مهد کودکها، تالارهای پذیرایی و باشگاههای ورزشی جزو گروههای شغلی پرخطر به شمار می روند.
پیش از این، رئیس مرکز مدیریت شبکه بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرده بود که از اواسط مرداد ماه واکسیناسیون گروه‌های شغلی پرخطر آغاز می شود و درگام نخست، معلمین، مدیران مدارس و اساتید دانشگاهها واکسینه خواهند شد و پس از آن واکسیناسیون گروه‌های شغلی حساس دیگر آغاز می شود.
از ماهها قبل واکسیناسیون برخی گروههای شغلی پرخطر نظیر پرسنل مراکز درمانی، بیمارستانها، پرستاران و پاکبانها در دستور کار قرار گرفته بود با این حال دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران معتقد است کارگران مشاغل خدماتی، پرسنل  و کارکنان داروخانه ها، منشی مطبها، زائرسراها و مراکز اقامتی به دلیل مراجعات و حضور مردم و سر و کار داشتن با ارباب رجوع باید در اولویت واکسیناسیون قرار داده شوند.
وی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در محیط های کاری،   تداوم دورکاری در مشاغل غیرضروری را خواستار می شود.
این مقام کارگری در عین حال بر ضرورت حضور نمایندگان کارگری در جلسات ستاد مقابله با کرونا و بهره گیری از نظرات آنها در تصمیم گیری ها تاکید کرده و می گوید: جای نمایندگان کارگری در ستاد مقابله با کرونا از باب تاثیر گذاری در تصمیم گیری ها خالی است در حالی که اگر می خواهیم برای جامعه کارگری تصمیم‌گیری کنیم باید آنها را در تصمیمات مربوط به خودشان، کرونا، بازار کار و مسایل اقتصادی دخالت بدهیم.
ابوی  می گوید: در حال حاضر کارگران مشاغل پرخطر در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند و با توجه به هزینه های سنگین درمان عمدتا از پرداخت این هزینه ناتوانند لذا لازم است در اولویت دریافت و تزریق واکسن کرونا قرار گیرند.
نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی نیز در گفت وگوبا ایسنا از وزارت بهداشت و درمان و ستاد مقابله با کرونا خواسته تا گروه کارگران ساختمانی را که ناچار به حضور در پروژه‌های ساختمانی هستند و نمی‌توانند توقف در کار داشته باشند، در اولویت برنامه واکسیناسیون کرونا قرار بدهند.
به گفته وی کارگران ساختمانی به دلیل مشکلات معیشتی از یک سو و اتمام پروژه و تعهد کارفرمایان از سوی دیگر ناچارند بالاجبار سر پروژه های ساختمانی حضور داشته باشد لذا انتظار می رود وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا آنها را در اولویت واکسیناسیون قرار دهند.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …