کاهش سفرهای جاده‌ای در هفته گذشته +جزییات

در هفته گذشته سفرهای جاده‌ای مردم کاهش پیدا کرد و بالاخره استان‌های بحرانی از نظر کرونا مانند سیستان و بلوچستان شاهد کاهش تردد وسایل نقلیه بودند که البته مشخص نیست در شرایط کنونی که این ویروس در همه استان‌های کشور چرخیده، باز هم می‌تواند موثر باشد یا نوش دارویی بیش نیست.

به گزارش ایسنا، در شرایط کنونی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگران شیوع و گسترش ویروس کرونا دلتا در سراسر کشور هستند و به گفته آن‌ها ویروس کرونا در سراسر کشور چرخیده و پخش شده است.

البته آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که سفرهای جاده‌ای مردم در هفته گذشته کاهش نسبی را نسبت به ۱۰ هفته قبل تجربه کرده‌اند. بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور درباره تحلیل وضعیت تردد در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ تیر ماه، متوسط تردد روزانه بین استانی یک میلیون و ۷۴۵ هزار و ۳۹۹  وسیله نقلیه بوده است که نسبت به هفته قبل از این آمار شش درصد کاهش یافته اما در مقایسه با هفته مشابه سال گذشته به همین میزان افزایش را تجربه کرده است.

نکته جالب توجه در این میان اینکه بر خلاف هفته‌های گذشته و حتی اکثر ماه‌های امسال و سال گذشته، در هفته مورد بررسی در این گزارش، میزان تردد وسایل نقلیه سبک یعنی همان خودروهای شخصی مردم نسبت به هفته گذشته پنج درصد کاهش پیدا کرده اما همچنان این آمار نسبت به هفته مشابه سال گذشته با هفت درصد افزایش مواجه شده است.

گرچه این  آمارها در کنار ثبت هشت میلیون و ۶۵۷ هزار خودرو با پلاک یکتا نشان می‌دهد مردم سفرهای خود در این شرایط قرمز کرونایی را کاهش داده‌اند اما این کاهش با توجه به وضعیت به وجود آمده در کشور رضایت بخش نیست چرا که مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گویند کرونا دلتا در همه استان‌های کشور در گردش است.  این خودروها عمدتاً متعلق به استان‌های تهران و البرز با سهمی بیش از ۲۰ درصد است و پس از آن استان‌های خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندران و گیلان همچنان در صدر این ترددها قرار دارند.

در این میان سمنان، اردبیل، خوزستان وآذربایجان شرقی و لرستان به ترتیب با ۱۸ درصد، ۱۲ درصد، ۱۱ درصد، ۱۱ درصد و ۱۱ درصد رشد، بیشترین افزایش تردد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند و تردد بین استانی در گلستان، خوزستان، آذربایجان شرقی  و کرمانشاه به ترتیب با چهار، دو، دو و دو درصد رشد، بیشترین میزان افزایش تردد را نسبت به هفته مشابه سال گذشته تجربه کرده‌اند. اما این بار بر خلاف هفته‌های گذشته اعمال ممنوعیت‌های تردد شدید به ویژه در استان سیستان و بلوچستان قدری جواب داد چرا که میزان ترددهای این استان نسبت به دو هفته گذشته و هفته مشابه سال گذشته به ترتیب با ۱۹ و ۱۲ درصد کاهش همراه شده است و در دیگر استان‌ها مانند  اصفهان، مرکزی، مازندران و گیلان نیز این کاهش تردد نسبت به سال و دو هفته گذشته رخ داده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …