کتاب "مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته منسوجات " منتشر شد

کتاب “مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته منسوجات” توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی واحدصنعتی امیرکبیر، کتاب”مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته منسوجات” ترجمه، روح الله سمنانی رهبر، معصومه مسعودی، جمیله آفاقی، احسان اکرامی، بهاره کلانتری، نادیا رحیمی تنها، رضا قاسمی، مهدی ورسه‏ای، الهام ابراهیم و میلاد ولی بیگی توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: “هدف از انجام آزمون‌های نساجی، ارزیابی خواص محصول و پیش‌بینی عملکرد آن در طی استفاده و نیز اطمینان از انطباق با مقررات و قوانین است. اطلاعات به ‌دست آمده را می‌توان برای اهداف تحقیق و توسعه، انتخاب مواد خام اولیه، توسعه فرآیند، کنترل فرآیند، کنترل کیفیت، آزمون محصول، تحلیل خرابی محصول، آزمون‌های مقایسه‌ای و الگوبرداری و انطباق با قوانین دولتی و مشخصات فنی مورد استفاده قرار داد. برای آنکه امکان ارزیابی علمی و بیطرف برای محصولات و فرآیندها امکانپذیر باشد، لازم است ویژگی‌ها و روش‌های آزمون به‌صورت استاندارد منتشر شده و مورد استفاده قرار گیرند.

استاندارد و استانداردسازی را می‌توان یک ساز و کار بسیار مهم جهت بهبود کیفیت محصولات یا خدمات، یکسان‌سازی محصولات، جلب رضایت مشتری، بهره‌وری بیشتر، کاهش هزینه‌ها، توسعه پایدار صنایع و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین به‌شمار آورد.

افزایش تنوع در کاربردهای نهایی و الزامات مربوط به منسوجات، موجب ظهور فرآیندهای آزمون پیشرفته شده است. لذا در این کتاب، پژوهشگران معتبرترین آزمایشگاه‌های آزمون پوشاک و محصولات نساجی در دنیا مانند CTT کانادا، Empa سوئیس و Hohenstein آلمان، آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای حاصله در زمینه آزمون کالاهای نساجی را مورد بررسی قرار داده‌اند که می‌توان گفت کتابی جامع و مفید در زمینه استاندارد کالاهای نساجی گردآوری شده است.

در کتاب پیش‌رو که مشتمل بر پانزده فصل است، پیشرفت‌های حاصله در زمینه آزمون شیمیایی و فیزیکی و آزمون‌های مختص منسوجات با عملکرد بالا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در بخش ابتدایی کتاب، اصول مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته در صنعت نساجی عنوان شده و در ادامه، آزمون‌های مربوط به هر یک از ویژگی‌های منسوجات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در بخش سوم کتاب نیز آزمون‌ها بر اساس مصارف نهایی منسوجات مورد بحث قرار گرفته و تمرکز مطالب بیشتر بر روی منسوجات فنی و با عملکرد بالاست. مباحث قید شده در مورد راحتی منسوجات، آزمون‌های پوشاک حفاظتی، ژئوتکستایل و ژئوسینتتیک، آتش‌پذیری منسوجات، سمّیت منسوجات و مسائل مربوط به ارتباط آن با سلامت انسان و محیط زیست، منسوجات هوشمند و فیلترها را می‌توان از جمله مطالب جالب توجه و کاربردی دانست که در دیگر متون نساجی کمتر به آنها پرداخته شده است”.
 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …