کرونا بازار کار ژاپن را به هم ریخت!

نرخ بیکاری سومین اقتصاد بزرگ جهان در سطح سه درصد باقی ماند.

به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، برای ششمین بار در طول سال جاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ به گونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا پایان ماه سپتامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به سه درصد رسیده است. با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود دو میلیون و چهار هزار نفر برآورد می شود که ۱۰۷ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.

طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در این ماه ۲۶۴ هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و ۷۸ هزار نفر نیز اخراج شده‌اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جست و جوی کار بوده‌اند نیز با ۱۰ هزار نفر کاهش نسبت به ماه قبل به ۳۳۷ هزار نفر رسیده است.

هم‌چنین طبق اعلام این وزارتخانه ژاپنی، شمار شاغلین تا پایان ماه سپتامبر با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۶۶ میلیون و ۶۱۰ هزار نفر رسیده است. همچنین طبق آمار جداگانه منتشر شده توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، نرخ موجودیت شغلی به ۱.۰۳ رسیده است که نشان می دهد به ازای ۱۰۰ فرد جویای شغل، ۱۰۳ فرصت شغلی وجود دارد.

متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی ۱۹۵۳ تا۲۰۱۹ معادل ۲.۷۲ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۲ با ۵.۵ درصد  و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر ۱۹۶۸ با یک درصد بوده است.

از سوی دیگر نرخ بیکاری تایوان تا پایان ماه سپتامبر به ۳.۷۸ درصد رسید که این نرخ، ۱.۵ درصد کمتر از نرخ بیکاری ماه قبل و کم ترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور از ماه فوریه تاکنون محسوب می‌شود. طی این مدت شمار بیکاران با ۶۰۰۰ نفر کاهش به ۴۵۲ هزار و ۱۷ نفر و شمار شاغلین با ۱۲ هزار نفر افزایش به ۱۱ میلیون و ۵۶ هزار نفر رسیده است.  

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …