کشف باکتری‌های عجیب در آب‌سردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی

دانشمندان گونه عجیبی از باکتری‌ها را در آبسردکن ایستگاه بین‌المللی فضایی(ISS) کشف کردند که موجب نگرانی شدید فضانوردان شد و محققان با بررسی آن دریافتند که چندان خطرناک نیستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، باکتری‌ها عموما باعث ترس در قلب ما می‌شوند، چرا که می‌توانند کشنده باشند و باعث عفونت‌های ویرانگر شوند.

این فکرها چیزهایی است که هنگام کشف یک گونه عجیب از باکتری‌ها در دستگاه آب‌سردکن ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) از ذهن فضانوردان گذشت.

در واقع فضای کوچک ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌تواند محلی خطرناک برای نگه داشتن باکتری‌ها باشد.

خوشبختانه، تحقیقات بیشتر روی این باکتری‌های جدید که در مجله PLOS ONE منتشر شد، ثابت کرد که این باکتری‌ها خطرناک‌تر از همسانان خود در زمین نیستند.

این دو نوع باکتری معروف به “بورخولدریا کاپاسیا”(Burkholderia Cepacia) و “بورخولدریا کانتامینانس”(Burkholderia Contaminans) ممکن است باعث عفونت‌های ریوی دوره‌ای شوند، اما منجر به چیزی فراتر از آن نخواهند شد.

نابودی این باکتری‌ها با استفاده از روش‌های معمول استریلیزه کردن بسیار دشوار است و به رغم شستشوی دوره‌ای با محلول پاکسازی ید، در منبع تأمین آب ایستگاه فضایی بین‌المللی زند مانده‌اند.

محققان ژنوم باکتری‌ها را مرتب کردند و دریافتند که هنگام خروج آب از کره زمین، از باکتری‌هایی که در روی زمین وجود دارند، نشات گرفته‌اند و در صورت ایجاد عفونت، می‌توان آن را به راحتی با آنتی بیوتیک‌ها درمان کرد.

اکنون دانشمندان می‌گویند همه چیز خوب است و دریافته‌اند که باکتری‌ها در حالت کلی جای نگرانی ندارند.

محققان می‌گویند: به طور کلی جمعیت باکتری‌های موجود در ایستگاه فضایی بین‌المللی مسری‌تر و خطرناک‌تر از گونه‌های موجود روی زمین نیستند و با آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده در زمین قابل درمان هستند.

اگرچه خوشحالیم که هیچ باکتری جهش یافته‌ای در ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال گردش به دور زمین نیست، اما فکر وجود باکتری در منبع تامین آب ایستگاه فضایی بین‌المللی هنوز لرزه بر اندام فضانوردان می‌اندازد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

چه چیزی باعث خاص بودن برند آندر آرمور میشود؟

برند آندر آرمور (Under Armour) با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و کیفیت بالای محصولات …