کشور را از واردات خودروهای تجاری بی‌نیاز می‌کنیم

مدیرعامل ایران‌خودرو متصل بودن بازار خودروهای تجاری به اشخاص حقیقی را از جمله مشکلات اساسی این حوزه دانست و تعهد کرد که در صورت حمایت مالی و تضمین خرید محصولات، ناوگان حمل‌ونقل عمومی، کشور را از واردات خودروهای تجاری بی‌نیاز کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ایران خودرو، فرشاد مقیمی در مراسم تحویل ۱۰۰ دستگاه اتوبوس شهری و مینی‌بوس به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پنج شهر کشور، ضمن اشاره به تنوع سبد محصولات ایران‌خودرو دیزل اظهار کرد: در صورت حمایت مالی و تضمین خرید محصولات، وعده می‌دهیم که ناوگان حمل‌ونقل عمومی کشور را از واردات بی‌نیاز کنیم. یکی از مشکلات اصلی بازار خودروهای تجاری متصل بودن بازار این بخش به اشخاص حقیقی است. حضور سازمان‌ها و نهادهای مرتبط بهره‌بردار می‌تواند رونق بیشتری به تولیدات تجاری دهد که نیازمند سیاست‌گذاری است.

مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان اینکه این خودروسازی اهداف دور از دسترس را محقق کرده و خط تولید اتوبوس‌هایی که طی چند سال اخیر غیرفعال بوده‌اند، احیا کرده است؛ گفت: امسال توانسته‌ایم ۱۰۳ دستگاه اتوبوس شهری را تولید کنیم. همچنین اهداف کاهش ارزبری تولید اتوبوس را از ۵۸ هزار یورو به ازای هر اتوبوس به ۴۴ هزار یورو رسانده‌ایم که این هدف زودتر از موعد مقرر محقق شده است.

 وی خودروسازی را قطب تاثیرگذار در شاخص‌های اقتصادی کشور توصیف کرده و افزود: تولید فعلی ایران‌خودرو دیزل با افزایش عمق ساخت داخل صورت می‌گیرد و این آمادگی وجود دارد تا در صورت سفارش‌گذاری از سوی بهره‌برداران، تولید محصولات با افزایش سطح و عمق ساخت داخل ادامه یابد. ایران‌خودرو در مسیر توسعه، به بازارهای بین‌المللی نیز می‌اندیشد.

این مدیرعامل خودروساز از توافق با اورژانس کشور برای تامین ناوگان امدادی خبر داده و ضمن تاکید بر توان ایران‌خودرو دیزل برای رفع نیاز این حوزه، گفت: برنامه بلندمدتی برای تامین نیاز ناوگان امدادی کشور داریم.

مقیمی ضمن اشاره به استفاده از فناوری‌های روز در توسعه و بهینه‌سازی محصولات ایران‌خودرو دیزل، اعلام کرد: پروژه های متعددی برای کاهش مصرف سوخت محصولات در ایران‌خودرو اجرا شده‌ است.

وی به عملی شدن وعده توسعه موتور ۴۵۷ دیزل اشاره کرد و گفت: این موتور قابلیت‌های متعددی برای استفاده در صنایع غیر حمل‌ونقل دارد که در حال ظرفیت‌سازی برای افزایش تولید آن‌ها هستیم. افزایش ساخت داخل تولید، حاصل اعتماد به سازندگان داخلی بوده که به خوبی پیش رفته است.

تولد دوباره ایران‌خودرو دیزل در ۶۱ سالگی آن

 وی افزود: در حوزه گیربکس خودروهای سنگین نیز توسط شرکت چرخشگر، اقدامات موثری انجام شده و درصدد هستیم تا گام‌های مستحکم تری در این مسیر برداریم. همچنین در حوزه ساختار مالی ایران‌خودرو دیزل نیز برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده‌ایم و در آینده نزدیک می‌توان گفت که ایران‌خودرو دیزل در ۶۱ سالگی مجددا متولد می شود. بازسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در کنار نوسازی آن، از اهداف مهم ایران خودرو دیزل است که با همکاری سازندگان داخلی محقق خواهد شد.

  در ادمه این مراسم، جواد توسلی‌مهر- مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل-  ضمن ارائه عملکرد ایران‌خودرو دیزل در ماه‌های اخیر و پیشرفت‌های حاصله در این شرکت، گفت: براساس منویات مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید، ایران‌خودرو دیزل پس از سال‌ها توقف، تولید را از سر گرفته و به ظرفیت‌های خوبی در این زمینه دست یافته است.

خرید محصولات ایران‌خودرو دیزل تضمین می‌شود

همچنین عزت الله اکبری تالارپشتی- رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- در این مراسم، قرارداد تضمین خرید را اعتباری برای ایران‌خودرو دیزل توصیف کرده و گفت: با ارائه آن، بانک‌ها نیز موظف خواهند بود که به قطعه ساز و خودروساز تسهیلات داخلی یا خارجی ارائه دهند.

وی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن واردات کالایی که امکان ساخت آن‌ها در داخل وجود دارد، اظهار کرد: تابستان سال گذشته از ایران‌خودرو دیزل بازدید کردیم و شاهد بودیم که این شرکت دارای ظرفیت عظیمی است که برای استفاده از این ظرفیت‌ها جلسات متعددی توسط نایب رییس مجلس با وزرای مرتبط برگزار شده و امروز به تولید محصول رسیده‌ایم. 

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران و مقامات دیگر نیز در تحقق این امر مشارکت داشتند، افزود: امید است این همکاری ها به صورت گسترده تر تداوم داشته باشد، ایران‌خودرو دیزل ظرفیت و توان لازم را دارد و مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز به قولی که در راستای جهش تولید داده بود عمل کرده است.

در ادامه علی نیک‌زاد- نایب رییس مجلس شورای اسلامی- نیز در این مراسم، با اشاره به اینکه اعتقاد ما حمایت از تولید داخل است، گفت: در حال حاضر در کشور توان تولید ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس درون‌شهری و ۳۰۰۰ دستگاه اتوبوس برون‌شهری وجود دارد. ضمن اینکه انواع خودرو اعم از کشنده و غیره در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: به زودی مجلس برای حمایت از تولیدکنندگان و تضمین خرید محصولات حوزه خودروهای تجاری وارد عمل خواهد شد و امیدواریم تضمین خرید، به عنوان سندی، سبب دلگرمی خودروسازان شود تا بتوانند با افزایش تولید، چرخه صنعت خودرو و چرخ اقتصاد در این حوزه به گردش درآورند.

گفتنی است، در مراسم امروز که با حضور نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و مدیران ارشد گروه صنعتی ایران خودرو برگزار شد.

بخشی از قراردادهای در دست اجرای ایران خوردو دیزل به تعداد ۴۰۰ دستگاه برای شهرهای تهران، مشهد، همدان، صدرا و کرمان اجرایی و ۱۰۰ دستگاه از این تعهد تحویل بهره‌برداران شد.

طبق قرارداد، تا پایان سال جاری، ۱۷۰ دستگاه اتوبوس و ۷۰ دستگاه مینی‌بوس، تحویل شهرداری شهرهای یاد شده خواهد شد. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

Check Also

تشریح صفر تا صد ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن در کمیسیون عمران

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری اولین جلسه تخصصی این کمیسیون با حضور …